Hlavní obsah
Případ řešil soud v Leedsu Foto: Profimedia.cz

Rodiče odvezli dceru do Bangladéše a nutili ji k sňatku pod hrozbou brutálního násilí

Soud v britském Leedsu uznal v úterý vinnými ze zorganizování nuceného sňatku rodiče, kteří vylákali 19letou dceru, aby odjela do Bangladéše a tam si vzala bratrance, uvedl list Independent. Dívce řekli, že tam jede na šestitýdenní dovolenou za příbuznými, kde oslaví i konec ramadánu. Výše trestu bude vynesena 18. června.

Případ řešil soud v Leedsu Foto: Profimedia.cz
Rodiče odvezli dceru do Bangladéše a nutili ji k sňatku pod hrozbou brutálního násilí

Krátce poté, co 3. července 2016 dorazili do Bangladéše, jí oznámili, že se očekává, že bude mít dítě s bratrancem. Pokud ne, zostudí celou rodinu. Otec podle ní řekl: „Plánovali jsme to po léta, hoch je skutečně vhodný. Dal jsem mu peníze na univerzitu a on je opravdu dobrá partie.”

„Snažil se mne přesvědčit, abych řekla ano,“ pokračovala dcera. „Ale já nikdy neřekla ano, připadalo mi to nechutné, protože je to bratranec z prvního kolena,“ dodala.

Dívce slibovali, že si bude žít jako královna, ale ani to nepomohlo. Otec pak pohrozil, že ji podřízne, respektive že ji bude kuchat 18 sekund - jednu sekundu za každý rok jejího života.

Matka otce povzbuzovala v bití

„Jak plynuly dny, slovní urážky přešly ve fyzické, otec mě bil po hlavě každý den,“ vypověděla oběť před soudem s tím, že údery byly tak silné, že ani neviděla.
Matka otce v bití povzbuzovala, měla pocit, že by ji to mohlo zbavit vzpurnosti. Dívka, která byla úspěšná ve studiích, proto pohrozila, že pokud ji k donutí k sňatku, obrátí se na úřady.

„Moje máma mi na to řekla, že to se v žádném případě nemůže stát, protože mě tam nechají rok a já mezitím otěhotním, aby můj bratranec mohl dostat vízum,“ dodala dcera.

S pomocí mladší sestry se jí podařilo obrátit se na britské úřady. Sestra se spojila i s dívčiným přítelem žijícím v Británii, který se obrátil na tamní policii. Nakonec se dívku úřadům podařilo zachránit pár dnů před naplánovaným termínem svatby.

Vynucování sňatku je protizákonné

Británie zakázala vynucování manželství v roce 2014. Maximální postih za tento trestný čin je sedm let vězení. Rodiče dívky si verdikt vyslechnou 18. června.
Minulý týden potrestal britský soud čtyřmi a půl roku vězení matku, která odvezla 13letou dceru do Pákistánu, aby ji provdala za staršího muže. Šlo o první osobu v Británii, která byla odsouzena za organizování nuceného sňatku.

Britský úřad věnující se této problematice v loňském roce obdržel hlášení o téměř dvou tisícovkách možných případech nucených sňatků. Obhájci lidských práv se ale obávají, že jejich množství je ve skutečnosti mnohem vyšší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků