Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Rezignaci Merkelové si přeje 40 procent Němců, o nikom lepším ale nevědí

Angela Merkelová by měla podle 40 procent Němců odstoupit z funkce kancléřky kvůli tomu, jak zvládá uprchlickou krizi, ukázal aktuální průzkum společnosti Insa pro časopis Focus. Jenže většina Němců zároveň připouští, že problém s běženci nedokáže vyřešit žádná z politických stran v Německu. O tom je podle průzkumu společnosti Forsa pro televizi RTL přesvědčeno 62 procent dotázaných.

Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Rezignaci Merkelové si přeje 40 procent Němců, o nikom lepším ale nevědí

V názoru na odstoupení Merkelové je německá společnost rozdělená. Zatímco 40 procent lidí si její rezignaci přeje, pro dalších 45 procent není k odchodu Merkelové důvod.

Mimořádně kritičtí jsou ke kancléřce stoupenci populistické strany Alternativa pro Německo (AfD), z nichž odstoupení Merkelové žádají dvě třetiny. Kritiku sklízí kancléřka ale i ve své konzervativní unii CDU/CSU – pro její odchod se vyslovila zhruba čtvrtina příznivců strany.

Když ne Merkelová, tak kdo? Vlastně nikdo...

Průzkum společnosti Forsa však ukázal, že Němci nevidí k Merkelové alternativu. Podle 62 procent dotázaných by uprchlickou krizi nedokázala vyřešit žádná politická strana. Největší naděje voliči vkládají do CDU/CSU, o níž je 23 procent Němců přesvědčeno, že nabízí nejlepší recepty na řešení současné situace.

Pokud by Němci měli možnost přímo volit kancléře, nejúspěšnější by stále byla Merkelová, kterou by podpořilo 43 procent lidí. Na druhém místě skončil s 27 procenty vicekancléř a předseda sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel.

Související téma:

Německá kancléřka Angela Merkelová

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Volební preference jednotlivých stran se v průzkumu společnosti Forsa proti minulému týdnu nezměnily. Nejsilnější zůstává CDU/CSU, kterou by volilo 36 procent Němců, pro SPD by hlasovalo 24 procent dotázaných. Postkomunistická Levice, Zelení a AfD by shodně získali deset procent hlasů. Na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do Spolkového sněmu se pohybuje liberální Svobodná demokratická strana (FDP).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků