Hlavní obsah
 

Rakušané se přou o hymnu - kvůli genderové vyváženosti

Rakouská ombudsmanka požaduje vyhlášení soutěže na novou státní hymnu. Text té současné je prý již zastaralý. Informoval o tom deník Der Standard. Výzva veřejné ochránkyně práv je příspěvkem k probíhající společenské debatě o genderové vyváženosti jednoho ze symbolů rakouské státnosti.

 
Rakušané se přou o hymnu - kvůli genderové vyváženosti

Rakouská hymna "Země hor, země řek" se od svého uzákonění na konci 40. let minulého století několikrát změnila. Poslední úpravu schválil parlament v roce 2011, kdy se pasáž "vlast jsi velkých synů" změnila na "vlast velkých dcer a synů".

Ombudsmanka Gertrude Brineková vyzvala nyní k napsání zcela nové hymny. Podle ní jsou i další pasáže písně "neaktuální". Například verš, v němž se zpívá o "zemi polí, zemi katedrál, zemi kladiv", už prý v současné informační společnosti neobstojí.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Měla by prý proto vzniknout "moderní hymna", na níž by se měli podílet především mladí umělci z hudebních akademií. Brineková v této souvislosti poukázala na Švýcarsko, kde se v současné době koná soutěž na novou moderní hymnu. Do konce června dostaly tamní úřady 116 návrhů.

Nová verze se neujala

Debata o podobě rakouské hymny není zdaleka první. Tu současnou rozproudil zpěvák Andreas Gabalier, který v červnu u příležitosti závodů Velké ceny Rakouska zazpíval hymnu s textem z doby před rokem 2011.

Vysloužil si tím kritiku strany Zelených i ministryně pro ženské otázky Gabriely Heinischové-Hosekové. Podle nedávno provedeného průzkumu však 72 procent Rakušanů nadále dává přednost staršímu textu bez zmínky o dcerách.

Současná rakouská hymna vznikla po druhé světové válce a její text je dílem básnířky Pauly von Preradović. Hudbu složil na motivy díla Wolfganga Amadea Mozarta Johann Baptist Holzer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků