Hlavní obsah
Nově zvolený rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Foto: Heinz-peter Bader, Reuters

Rakouským prezidentem bude Alexander Van der Bellen, Hofer uznal porážku

Novým rakouským prezidentem bude Alexander Van der Bellen. Čísla dávají Bellenovi poměrně jasný náskok - 53,3 procenta hlasů nad 46,7 procenta hlasů pro Norberta Hofera, tvrdí rakouská televize ORF. A Svobodní, kteří do souboje vyslali Hofera, už uznali porážku.

Nově zvolený rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Foto: Heinz-peter Bader, Reuters
Rakouským prezidentem bude Alexander Van der Bellen, Hofer uznal porážku

„Rád bych využil této příležitosti a pogratuloval panu Van der Bellenovi,” řekl podle listu The Independent hlavní stratég Svobodných Herbert Kickl novinářům. Prostřednictvím Facebooku svému rivalovi pogratuloval už i sám Hofer, vyzval Rakušany, aby drželi pospolu, a slíbil, že bude kandidovat i v příštích prezidentských volbách. Poměrně hladké vítězství jeho soupeře Hofera prý překvapilo.

Liebe Freunde! Ich danke Euch. Ihr habt mich so großartig unterstützt und ich bin unendlich traurig, dass es nicht...

Zveřejnil(a) Norbert Hofer dne 4. prosinec 2016

Norbert Hofer na Facebooku děkuje voličům a gratuluje Van der Bellenovi k vítězství.

Rakušané volili prezidenta letos již potřetí. Dvakrát byly volby neplatné. Květnový souboj Alexandra Van der Bellena a Norberta Hofera skončil bez vítěze. I když Van der Bellen zřejmě získal ve 2. kole víc hlasů než jeho konkurent. Obálky voličů hlasujících korespondenčně totiž byly otevřeny dříve, než skončily volby, což je v rozporu s volebním zákonem. [celá zpráva]

Fiaskem skončila i opakovaná prezidentská volba, která se konala v říjnu. Tentokrát byly důvodem rozlepující se volební obálky. [celá zpráva]

Korespondenční hlasy, s nimiž byly problémy při první volbě, budou pravděpodobně sečteny až zítra. Rozdíl v průběžných hlasech je ale tak velký, že podle ORF Hofer už nemá šanci Van der Bellena porazit.

Kandidát svobodných Norbert Hofer reaguje na první výsledky voleb

Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Související témata:

Alexander Van der Bellen.

Foto: Zak Ronald, ČTK

Norbert Hofer

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků