Hlavní obsah
Ivo Sanader Foto: Nikola Solic, Reuters

Rakousko vydalo chorvatského expremiéra stíhaného za korupci

Někdejší chorvatský premiér Ivo Sanader byl v pondělí z Rakouska vydán do Chorvatska, kde je obviněn z korupce a zneužití služební postavení v době, kdy stál v letech 2003 až 2006 v čele chorvatské vlády. Oznámila to večer chorvatská televize.

Ivo Sanader Foto: Nikola Solic, Reuters
Rakousko vydalo chorvatského expremiéra stíhaného za korupci

Sanader opustil Salcburk, kde byl od loňského prosince ve vazbě poté, co na něj Záhřeb vydal mezinárodní zatykač. Za přísných bezpečnostních opatření přes Slovinsko v automobilovém policejním konvoji směřoval do Chorvatska. Podle agentury APA by měl večer dorazit do věznice v Záhřebu.

Sanader 20. června překvapivě stáhl svou stížnost proti vydávacímu řízení. Svůj krok zdůvodnil tím, že nechce ohrozit vyjednávání Chorvatska o vstupu do Evropské unie. Ta byla několik dní poté ukončena. Ještě předtím Sanader tvrdil, že by ve vlasti neměl zaručený spravedlivý proces.

Sedmapadesátiletý Sanader byl loni v prosinci zatčen na rakouské dálnici den poté, co chorvatský parlament zrušil jeho poslaneckou imunitu, aby mohl být soudně stíhán. Chorvatská prokuratura ho viní z několika korupčních kauz, mimo jiné z toho, že vytvářel podvodné fondy k financování své politické strany, když byl chorvatským ministerským předsedou. Podle APA jde o korupci v řádu několika milionů eur.

Sanader všechna obvinění odmítá a tvrdí, že se stal obětí msty někdejších stranických kolegů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků