Hlavní obsah
 

Rakousko přitvrdilo, začalo s nepřetržitými kontrolami na hranicích

Rakousko kvůli pašování migrantů zpřísnilo kontroly na přechodech své východní hranice. Od nedělního večera zastavuje kamióny, nákladní automobily a dodávky. Během akce se podařilo zadržet pět převaděčů a objevit 200 uprchlíků, uvedly list Kurier a agentura AP.

 
Rakousko přitvrdilo, začalo s nepřetržitými kontrolami na hranicích

Kontroly se konají u Nickelsdrofu, Eisenstadtu, Matterburgu a Oberpullendorfu při hranicích s Maďarskem. Soustředí se na hlavní tahy. Vozidla přijíždějící z Maďarska se nejprve vytipují a podezřelá se zastaví.

„Během hodiny se podařil první úlovek. Ve 21.05 byl na dálnici A4 zastaven Chrysler Voyager s francouzskou poznávací značkou. Bylo v něm přes deset uprchlíků - devět dospělých a tři děti a řidič,“ řekl agentuře APA mluvčí policie Helmut Marban. Uprchlíkům bylo řečeno, že jsou v bezpečí v Rakousku a převaděč byl zadržen. Jedna z uprchlic řekla, že pochází ze syrského Halabu zasaženého válečným konfliktem a chtějí do Německa.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Uprchlíci poblíž maďarsko-rakouské hranice

Foto: Heinz-peter Bader, Reuters

Dosud bylo  zadrženo pět převaděčů a objeveno 200 migrantů.

Zpřísněné kontroly komplikují dopravu. Na hranicích s Maďarska s Rakouskem vznikly dlouhé fronty. U přechodu Hegyeshalom-Nickelsdorf je kolona dlouhá 30 km, před přechodem Szopron-Klingenbach šest kilometrů a před Kophazou-Deutschkreuzem čtyři kilometry.

Kolony aut na maďarsko-rakouské hranici mají kvůli kontrolám asi 30 kilometrů.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Kontroly byly zavedeny na neurčitou dobu. Andrea Stipsits, který stojí v čele oddělení dopravy, dodal, že za podezřelá mohou být považována všechna auta, nákladní i osobní. Na kontroly je nasazeno 54 policistů, místní sbor byl posílený dvaceti příslušníky z Vídně.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Běženci na budapešťském nádraží

Video: Reuters


O zavedení kontrol ráno informovala v rozhlasu ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Zdůvodnila je nálezem chladírenského vozu s 71 udušenými migranty: „Čelíme kriminálníkům, kteří jsou výjimečně bezskrupulózní,“ řekla ministryně k akci proti převaděčům. „Vzkaz narušitelům zákona je zcela jasný – v Rakousku se nemůžete cítit v bezpečí. Zločinní převaděči budou v Rakousku dopadeni a skončí za mřížemi,“ dodala.

Zdůraznila, že prioritou je zachránit lidské životy jak uprchlíků, tak dalších účastníků silničního provozu. Vyjádřila pochopení pro maďarský plot na hranicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků