Hlavní obsah
Ukrajinští vojáci u Slavjansku Foto: Gleb Garanich, Reuters

Raketa sestřelila další ukrajinské letadlo, osud posádky je nejasný

Ukrajinská armáda na východě země u hranic s Ruskem přišla o letoun An-26. Podle Kyjeva ho zasáhla raketa, která mohla být odpálena z Ruska. Armáda organizuje údernou skupinu, která má zajistit převoz posádky na bezpečné místo. Její osud není jasný.

Ukrajinští vojáci u Slavjansku Foto: Gleb Garanich, Reuters
Raketa sestřelila další ukrajinské letadlo, osud posádky je nejasný

Původní zprávy ukrajinských sdělovacích prostředků hovořily o dvou desítkách vojáků, kteří zahynuli. Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko později upřesnil, že v letadle byla sedmičlenná posádka a jeden člen doprovodu. Jejich osud je nejasný.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministr obrany Valerij Heletej oznámil, že dva piloti se po zásahu raketou katapultovali. Zdroje z ukrajinského ministerstva obrany naznačují, že posádka incident zřejmě přežila, po pádu letadla se prý někteří její členové spojili s generálním štábem.

Povstalci mezitím oznámili, že čtyři členy posádky letadla našli a zajali. Podle tiskové služby samozvané Luhanské lidové republiky byli transportováni k výslechu ve městě Krasnodon. Mají prý to nejlepší zacházení, o jejich zdravotním stavu není ale nic známo.

Ukrajinské velení tvrzení vzbouřenců popřelo. "Řeší se jejich doprava na bezpečné místo," uvedl Lysenko. "Organizuje se obrněná skupina, která bude mít letecké krytí. O jejich zatčení nemáme žádné zprávy. Jsou živí, spojili se s námi telefonicky," dodal mluvčí.

Spekulace o útočnících

Ukrajinští vojenští odborníci považují za vyloučené, že by ve velké výšce letící stroj vzbouřenci sestřelili vlastními silami. Letadlo bylo prý buď zasaženo ruskou protiletadlovou baterií Pancir, nebo ho zasáhla raketa vzduch-vzduch odpálená z ruského bojového letounu. Startoval prý z vojenského letiště Millerovo, které leží asi 50 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků