Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Kremlin, Reuters

Putin přiznal, že se mu komunistické ideje stále velmi líbí

Starou stranickou legitimaci nezničil a komunistické a socialistické myšlenky se ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi líbí i dnes. Šéf Kremlu to potvrdil během pondělního setkání s občany v jihoruském Stavropolu. Putin minulý týden rozbouřil ruské veřejné mínění tvrdým odsudkem na Leninovu adresu, když řekl, že bolševický revolucionář „položil atomovou bombu pod budovu, která se nazývá Rusko, a ta se potom rozpadla”.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Kremlin, Reuters
Putin přiznal, že se mu komunistické ideje stále velmi líbí

Ruský prezident se k tomuto výroku vrátil s vysvětlením, že Lenin při budování sovětského státu jeho rozpad svými omyly umožnil. Lenin o uspořádání státu podle Putina vedl diskuse s pozdějším diktátorem Josifem Stalinem, jehož návrhy ale odmítl. Země pak byla vybudována tak, že jednotlivým částem dávala možnost legálního odchodu z federace.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Právě toto právo je tou načasovanou bombou, která pak vedla k rozpadu našeho státu," řekl Putin s narážkou na vývoj z počátku 90. let, kdy sovětské společenství opustily jeho klíčové státy, a země se rozpadla.

Putin při této příležitosti podle agentury TASS připomněl, že byl dlouhá léta nejen členem komunistické strany, ale i zaměstnancem "ozbrojeného oddílu strany" KGB, tedy obávané sovětské kontrarozvědky. Členem strany prý nebyl z nutnosti. "Nemůžu ale říct, že bych byl ideovým komunistou. Přesto jsem k tomu přistupoval velmi odpovědně," prohlásil.

Stranickým funkcionářem prý nebyl, jen řadovým členem. "Na rozdíl od mnoha funkcionářů jsem stranickou legitimaci nevyhodil ani nespálil, mám ji pořád. Komunistické a socialistické myšlenky se mně líbily, velmi se mi líbí dodnes," svěřil se prezident.

Sovětský Kodex budovatele komunismu, schválený komunistickou stranou počátkem 60. let minulého století jako soubor morálních zásad "nového člověka", prý ruskému prezidentovi velmi připomíná svým myšlenkovým obsahem Bibli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků