Hlavní obsah
Vladimir Putin odpovídá na dotazy Rusů (archivní záběr). Foto: RIA Novosti, Reuters

Putin odkládá tradiční televizní diskusi s obyvateli, zřejmě kvůli korupčním skandálům

Tradiční debata ruského prezidenta Vladimira Putina s národem, vysílaná v přímém přenosu ve všech hlavních televizích, se přesouvá z dubna na pozdější termín, nejspíše na červen. Uvedl to v pondělí list Kommersant. Důvodem jsou zřejmě korupční skandály vysokých ruských politiků.

Vladimir Putin odpovídá na dotazy Rusů (archivní záběr). Foto: RIA Novosti, Reuters
Putin odkládá tradiční televizní diskusi s obyvateli, zřejmě kvůli korupčním skandálům

Mluvčí Kremlu krok zdůvodnil nabitým prezidentovým programem, experti ale soudí, že se Putinovi nechce po nečekaně masových demonstracích proti korupci odpovídat na nepříjemné otázky.

„Téma korupce je velice výbušné. Vrhá stín nejen na (premiéra) Dmitrije Medveděva, ale i na samotného Vladimira Putina. Korupční skandály jsou dílem nejen (opozičního předáka) Alexeje Navalného. (Navalného) film (o premiérově zbohatnutí) se trefil do negativních nálad vyrůstajících zdola. Podle mých podhodnocených propočtů se za poslední dva roky objevilo 750 až 800 korupčních skandálů,” řekl deníku ředitel sociologického střediska Levada Lev Gudkov, podle kterého se Putinovi „zjevně nechce” odpovídat na otázky na toto téma.

Debata jako start kampaně

Debata s Putinem má nejspíše odstartovat jeho kampaň před prezidentskými volbami v březnu příštího roku.

„Věc spočívá nejen v tom, že teď je nevýhodné pořádat debatu v přímém přenosu kvůli protestním akcím. Do debaty je nutné jít už s kampaní. Je ale zapotřebí čas, aby se dala promyslet dramaturgie, taktika, poselství, image,” usoudil politolog Konstantin Kalačev, podle kterého je možné, že prezidentův tým ještě nestihl toto vše nachystat.

Zásah policistů proti demonstrujícím v Moskvě

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Demonstrace, které svolal Navalnyj 26. března, se konaly po celé zemi. V Moskvě na nepovolený protest přišlo na 30 tisíc lidí, policie z nich zatkla více než tisíc. Méně početné demonstrace se odehrály i v desítkách dalších měst. [celá zpráva]

Byly to největší protesty od přelomu let 2011 a 2012, kdy Rusové nebývale masově protestovali proti falšování voleb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků