Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Při zátahu proti islamistům v Rakousku skončilo v policejních celách 13 lidí

Třináct lidí podezřelých z podněcování nenávisti, radikalizace mládeže a organizování náborů pro boje v Sýrii zadržela v pátek rakouská policie. Rozsáhlý zátah proti islámským extremistům policisté provedli v mešitách, soukromých bytech i modlitebnách ve Vídni, Linci a Štýrském Hradci. Podílelo se na něm na 900 policistů. 16 lidí vyslechli.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Při zátahu proti islamistům v Rakousku skončilo v policejních celách 13 lidí

Hlavním podezřelým je duchovní, který údajně podněcuje k nenávisti. Policejní akci nařídil zemský soud ve Štýrském Hradci. Tento občan Srbska byl údajně zatčen ve Vídni.

Desítky domovních prohlídek začaly ve 4.00 SEČ. Rakouský server OE24.at tvrdí, že jde o dosud největší takovou akci v Evropě. Policie během ní podle serveru vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti. Ministryně Miklová-Leitnerová uvedla, že šlo o jeden z největších zátahů v dějinách z iniciativy rakouské kontrarozvědky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Dnešním zásahem se podařilo zasadit významný úder terorismu v Rakousku. Ukazuje, že naše politika nulové tolerance je správná a dosavadní opatření účinná," řekla ministryně vnitra.

Vyšetřování trvalo déle než rok

Při domovních prohlídkách byl zabaven mimo jiné propagandistický materiál, elektronické nosiče dat či peníze v hotovosti. Vyšetřování je vedeno proti osobám podezřelým z členství v teroristických organizacích "v souvislosti s rekrutováním mladých lidí do syrské občanské války", uvedlo státní zastupitelství ve Štýrském Hradci.

Miklová-Leitnerová agentuře APA řekla, že o dnešním zátahu lze dosud hovořit jako o "pozoruhodném úspěchu". Rozhlasové stanici Ö1 řekla, že vyšetřování předcházející páteční akci trvalo přes rok.

Podnětem pro policejní akci byly podle informací rakouského ministerstva vnitra výsledky vyšetřování rakouské kontrarozvědky. Podle nich zesílilo podezření vůči vícero osobám, že radikalizovaly a financovaly mladé muslimy, které verbovaly pro teroristické akce v Sýrii a posílaly je do krizové oblasti.

Podle rakouského ministerstva vnitra dosud do Sýrie nebo Iráku vycestovalo nebo bylo zadrženo na cestě zhruba 150 údajných džihádistů. Zhruba 60 z nich se už vrátilo do Rakouska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků