Hlavní obsah
Červnové protesty v Turecku Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Přetížení turečtí policisté kradou chleba a spí na chodnících

Masové protivládní demonstrace, které do ulic velkých tureckých měst přivedly od počátku měsíce desetitisíce lidí, kladou mimořádné nároky na policisty, kteří situaci přestávají zvládat. V nedělním rozhovoru s tureckými novináři to řekl Faruk Sezer, šéf policejních odborů. Stres policii decimuje, sebevraždu už prý spáchalo šest ochránců pořádku.

Červnové protesty v Turecku Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP
Přetížení turečtí policisté kradou chleba a spí na chodnících

Posílené policejní hlídky v posledních deseti dnech hlídkují v ulicích Istanbulu, Ankary, Izmiru a dalších velkých měst. Nezřídka dostaly i příkaz k zásahům proti demonstrantům, při nichž byla použita vodní děla a granáty se slzotvorným plynem. Při nepokojích podle neoficiálních údajů zahynuli čtyři lidé, z toho zřejmě nešťastnou náhodou jeden policista. Několik tisíc lidí bylo při střetech demonstrantů s policií zraněno.

Sezerovi vadí politika vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, v jejímž důsledku jsou prý policisté vystaveni neúnosnému přetížení a stresu. Není prý výjimkou, že policisté musejí hlídkovat v ulicích tureckých měst nepřetržitě až neuvěřitelných 120 hodin. "Jak mohou lidé respektovat policisty, když je vidí krást chleba a spát na chodníku?" ptá se odborář.

Do měst byli jako posily povoláni policisté z provincií, o které se pak nikdo nestará, řekl dále. "Násilí na demonstrantech, které vidíte v televizi, je výsledkem násilí, kterému jsou ze strany velitelů vystaveni sami policisté," uvedl. Až prý nynější nepokoje skončí, předají policejní odbory soudu shromážděný důkazní materiál a podají žalobu. "Uvést policisty do dnešní situace je rovno velezradě," konstatoval Sezer.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků