Hlavní obsah
Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker Foto: Reuters

Právo musíte dodržovat, i když hlasujete proti, řekl k řízení o kvótách Juncker

Evropská komise neměla jinou možnost než kvůli nenaplňování dohodnutých unijních kvót pro přijímání migrantů zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení. Trojice středoevropských zemí totiž porušuje evropské právo. Europoslancům to ve středu řekl předseda EK Jean-Claude Juncker.

Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker Foto: Reuters
Právo musíte dodržovat, i když hlasujete proti, řekl k řízení o kvótách Juncker

„Je třeba dát jasně najevo, že i když hlasujete proti něčemu, tak musíte dodržovat platné právo," dodal Juncker s odkazem na program přerozdělení až 160 tisíc žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku, který unijní státy navzdory odporu Česka a některých dalších zemí přijaly v roce 2015.

Zahájení takzvaného vytýkacího řízení ale nelze srovnávat se sankcemi, zdůraznil Juncker. „Tady jde o dodržení evropského práva,” řekl předseda EK. Doufá, že řízení vůči trojici členských států nedospěje až k soudu.

Apel na solidaritu ze srdce

Juncker také prohlásil, že solidarita nemůže fungovat pouze jednostranně. „Nevzdávám se naděje, že evropský duch a evropské hodnoty se nakonec prosadí,” uvedl předseda Evropské komise. „Solidarita musí vycházet ze srdce, nelze ji vynutit násilím,” řekl a dodal, že to bude členským státům připomínat během nadcházejícího summitu v Bruselu.

Zahájení řízení mimo jiné vůči Česku oznámil v úterý ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. [celá zpráva] Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česko bude důsledně bránit své rozhodnutí nepodílet se na systému kvót. Polská vláda dala najevo snahu hájit se před Soudním dvorem EU a šéf maďarské diplomacie označil postup EK za vydírání.

Jednorázový dvouletý program má být splněn letos v září, ale doposud si unijní státy celkem převzaly necelých 21 tisíc osob, takže závazky plynoucí ze sporného systému přerozdělování migrantů zjevně neplní nejen Česko, Polsko a Maďarsko. Avramopulos ale v úterý zdůraznil, že tyto tři členské země „neudělaly vůbec nic už déle než rok”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků