Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Edgar Su, Reuters

Potřebujeme poslat zbraně, vybídl NATO Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vybídl státy Severoatlantické aliance (NATO), aby jeho zemi poskytly zbraně. Civilní oběti a eskalující konflikt by pro Alianci měly být dostatečným důvodem, aby Ukrajině přišla na pomoc, uvedl podle agentury Reuters v rozhovoru s německými médii.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Edgar Su, Reuters
Potřebujeme poslat zbraně, vybídl NATO Porošenko

„Eskalace konfliktu, ke které nyní dochází, rostoucí počet civilních obětí na životech, obzvláště po teroristických útocích u města Volnovacha a v Doněcku, právě tak jako bombardování Mariupolu ... by Alianci mělo přimět k tomu, aby Ukrajině poskytla další podporu," sdělil Porošenko v kopii rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejní německý deník Die Welt. „(Toto) zahrnuje mimo jiné dodání moderních zbraní k ochraně a k postavení se agresorovi,” uvedl Porošenko podle kopie rozhovoru, kterou v předstihu získal Reuters.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ukrajina chce mír, tvrdí prezident. I mír je ale potřeba bránit, proto Kyjev potřebuje silnou armádu a nové, moderní zbraně, podotkl také. Kyjev „stále potřebuje hodně vojenské, technické a odborné pomoci", aby se zlepšila bojová síla ukrajinské armády v jejím odporu „ruské agresi", odpověděl Porošenko podle Reuters na otázku, co očekává od Západu. Spojené státy i NATO obviňují Rusko, že rebely vyzbrojuje. Moskva tato nařčení opakovaně odmítá a žádá důkazy.

O možné americké podpoře Kyjeva v boji proti proruským separatistům bude ve čtvrtek s Porošenkem jednat americký ministr zahraničí John Kerry. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ale již dříve tento týden uvedl, že Spojené státy neposkytnou ukrajinské armádě zbraně a nadále usilují o diplomatické řešení ukrajinské krize. Podobně se ve středu vyjádřila i Paříž.

Obětí přibývá

Neustálé ostřelování a stupňování bojů na východě Ukrajiny přineslo podle OSN v posledních třech týdnech smrt nejméně 224 civilistům. Ve středu si životy až deseti civilistů vyžádalo dělostřelecké ostřelování, které zasáhlo nemocnici, stomatologickou kliniku a mateřskou školu v Doněcku, uvedla ukrajinská generální prokuratura. Z ostřelování obvinila proruské separatisty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků