Hlavní obsah
Donald Tusk podepisuje svou knihu ve Varšavě. Archivní snímek Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Poslední boj Tusk–Kaczyňski už raší

Podle kalendáře mají být sice parlamentní volby v Polsku za dva roky, politické dění u severních sousedů je ale navzdory horkému létu tak dynamické, jako kdyby se o novém složení Sejmu a Senátu mělo rozhodovat už za dva týdny. Vše způsobili Donald Tusk (64) a Jarosław Kaczyňski (72).

Donald Tusk podepisuje svou knihu ve Varšavě. Archivní snímek Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Poslední boj Tusk–Kaczyňski už raší

Zatímco první se po šesti letech v Bruselu vrátil nejen do Polska, ale opětovně i do vedení liberální Občanské platformy (PO), druhý bude stát v čele neokonzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) další čtyři roky.

Kaczyňski a PiS jsou velkým polským zlem, které je třeba odstranit
Donald Tusk, lídr PO

Jde o lídry, kteří v polské politice hrají první housle nepřetržitě od roku 1989. Z toho uplynulých dvacet let jejich politická seskupení stála tvrdě proti sobě a Kaczyňski s Tuskem se navíc až neuvěřitelně nenáviděli.

Nenávist silnější než zdravý rozum

Mnohé naznačuje, že se schyluje k jejich poslednímu boji. Kdo ho vyhraje, se uvidí koncem léta 2023, ale možná i dříve, protože v zemi se stále častěji mluví o předčasných parlamentních volbách. Zatím je to s volebním vítězstvím mezi oběma lídry a jejich stranami tak padesát na padesát.

Od roku 2007 do roku 2014, tedy do odchodu Tuska do čela Evropské rady v Bruselu, vyhrála jeho proevropská PO, co se jen dalo. Od roku 2015 se ale dosud na vítězné volební vlně zase veze PiS, které ani v nejmenším nešetřilo kritikou k Unii.

Zavedením velkých sociálních programů podporujících v městech i na venkově ty nejslabší odsunulo hlavního liberálního protivníka do pozadí. Kaczyňski, který křivě obvinil Tuska, že měl „prsty v tragicky skončeném letu jeho bratra prezidenta Lecha Kaczyňského v roce 2010 v ruském Smolensku“, mu tehdy vyhlásil válku „na život a smrt“.

I když lídr PiS a poslední roky nejvlivnější polský politik věděl, že Tuskovo zvolení předsedou Evropské rady i na druhé volební období je jasné jako facka, nenávist k jeho osobě byla silnější než zdravý rozum. Přiměl tehdejší premiérku Beatu Szydlovou (58), aby jako jediná z 28 premiérů členských zemí EU hlasovala proti Tuskovi.

Tuska vzápětí začal honit po prokuraturách s tvrzením, že „je jen otázkou času, kdy tento nejvyšší bruselský úředník skončí v Polsku za mřížemi“. Čas ukázal, že nejenže neskončil ve vězení, ale vrátil se do vlasti – sice ne na bílém koni, ale letadlem – a vzápětí vyhlásil věčnému protivníkovi otevřený boj o moc.

Vykasané rukávy

„Tusk se právě teď vrátil z více příčin. Především PiS slábne, většinu v Sejmu už má jen o chlup a neví, kdy mu může skončit. K tomu stále více voličů ztrácí entuziasmus nejen k této straně, ale i k jejímu šéfovi,“ napsal portál onet.pl.

Za ty tři týdny od návratu do vlasti Tusk navštívil dvě desítky měst, kde ho čekala přeplněná náměstí. Všude s vyhrnutými rukávy košile hlásal, že „Kaczyňski a PiS jsou velkým polským zlem, které je třeba odstranit“. V podstatě dělá to samé, co v roce 2015 Kaczyňski, jen v obráceném gardu. Zásadní rozdíl je však v tom, že Tusk ještě volby nevyhrál. Jen čas ukáže, jestli se oslabená Občanská platforma vrátí na ztracené pozice a on do vytouženého premiérského křesla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků