Hlavní obsah

Populisté ve Švýcarsku uspěli, lidé v referendu podpořili zákaz minaretů

Voliči ve Švýcarsku v referendu podpořili zákaz stavby minaretů, který navrhly krajně pravicové strany v čele s populistickými lidovci (SVP). V neděli o tom informovala švýcarská televize. Referendu předcházela vyhrocená kampaň, která představovala islám a muslimy jako nebezpečí pro Švýcarsko. V celé zemi přitom stojí všehovšudy pouze čtyři minarety.

Populisté ve Švýcarsku uspěli, lidé v referendu podpořili zákaz minaretů

"Vypadá to, že iniciativa prošla. Je to velké překvapení," informovala podle agentury Reuters frankofonní televize. 

Pro zákaz se vyslovilo 57,5 procenta hlasujících, oznámily úřady.

Extrémní pravice považují minarety za symboly militantního islámu a za hrozbu islamizace země. Jejich odpůrci zaplavili Švýcarsko plakáty se zahalenou muslimkou, na nichž z vlajky s helvétským křížem trčí tyto věže jako rakety. Spustili také na internetu hru, jejímž cílem je sestřelovat minarety, které vyrůstají mezi siluetami švýcarských památek.

Plakát, který měl voliče přesvědčit, že islám představuje pro Švýcarsko hrozbu.

Foto: Archiv, Novinky

Obojí odsoudila švýcarská muslimská komunita, která čítá kolem 400 000 členů, i představitelé dalších církví.

V alpské zemi sice stojí stovky mešit, ale jen čtyři minarety. Na rozdíl od těchto věží v islámských zemích se navíc nepoužívají ke svolávání muslimů k modlitbám. I kdyby voliči v referendu rozhodli o jejich zákazu, těch stávajících se to nedotkne.

Účast v referendu dosáhla 54 procent, což je považováno za nečekaně vysoký zájem. Pouze ve čtyřech kantonech z celkem 26 byl návrh zamítnut. Vše proto nasvědčuje tomu, že zákaz výstavby minaretů bude přidán jako dodatek k 72. článku ústavy helvétské konfederace, který se týká vztahu mezi státem a církvemi. Zákaz minaretů tam bude doplněn jako "opatření k zajištění míru mezi příslušníky různých náboženských komunit". 

Anketa
Už se vás nějaký muslim snažil obrátit na islám?
Ano
50 %
Ne
50 %
Celkem hlasovalo 2620 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků