Hlavní obsah

Policie identifikovala vraha bývalého agenta Litviněnka

Britská policie identifikovala muže, který údajně zavraždil bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. O události informoval deník The Times na svých webových stránkách. Podezřelý muž byl zachycen bezpečnostními kamerami na letišti Heatrow, když přiletěl do Británie, aby zde zavraždil Litviněnka.

Policie identifikovala vraha bývalého agenta Litviněnka

Policie jeho podobu porovnala v popisem, který dal Litviněnko vyšetřovatelům koncem listopadu, kdy umíral na otravu radioaktivním izotopem polonia 210.

Přátelé Litviněnka se domnívají, že muž byl najatým vrahem. Na špinavou práci si jej měl objednat Kreml.

Do Londýna přijel údajný vrah na padělaný pas Evropské unie. Několik hodin poté, co dal Litviněnkovi smrtelnou dávku radioaktivního polonia 210 v šálku čaje, zmizel.

Podobu muže veřejnost nezná

Podobu muže, jehož kamery natočily 1. listopadu při příletu z Hamburku, policie nezveřejnila. Údajný vrah je podle The Times popisován jako vysoký a statný muž těsně po třicítce, s krátkými černými vlasy a zřetelnými středoasijskými rysy.

Bývalý agent tajné služby KGB a Litviněnkův přítel Oleg Gordijevskij, který úzce spolupracuje s policií na vyšetřování vraždy, řekl, že pachatel "použil pravděpodobně litevský nebo slovenský cestovní pas". Nezapsal se prý v žádném z londýnských hotelů a odcestoval na jiný doklad státu EU.

Litviněnko, bývalý ruský agent a známý kritik Kremlu, se 1. listopadu sešel v hotelu Millenium se dvěma Rusy, bývalým špionem Andrejem Lugovým a podnikatelem Dmitrijem Kovtunem. Ten den začal pociťovat první příznaky otravy. Zemřel 23. listopadu.

Liviněnko obvinil před smrtí Kreml

Ke trojici Litviněnko, Lugovoj a Kovtun se v hotelovém pokoji údajně přidal záhadný muž, který byl představen jako "Vladislav". Jak řekl v pátek britským The Times Gordijevskij, měl tento Vladislav údajně pomoci Litviněnkovi získat lukrativní kontrakt se soukromou bezpečnostní agenturou se sídlem v Moskvě.

"Saša (Litviněnko) si vzpomněl, že mu ten muž připravil šálek čaje," tvrdí Gordijevskij. "Domníval se, že voda z konvice byla jen vlažná a bylo do ní přidáno polonium 210. To díky radiaci ohřálo nápoj, takže dostal šálek horkého čaje. Ve studeném nápoji by se byla přítomnost jedu projevila," řekl.

Sám Litviněnko před smrtí obvinil ze svého konce Kreml a osobně ruského prezidenta Vladimira Putina. Rovněž vdova Marina Litviněnková připsala odpovědnost za manželovu smrt agentům FSB. Kreml však veškerá obvinění popřel. Případ vyšetřují britské i ruské úřady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků