Hlavní obsah
Dvojice letadel F-35 Lightning II Foto: Eddie Keogh, Reuters

Poláci podepsali nákup F-35. Mají jim pomoci zbavit se „dlouhého ruského stínu”

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v pátek podepsal se Spojenými státy smlouvu o dodávce 32 nejnovějších stíhaček F-35A. Kontrakt za 4,6 miliardy dolarů (asi 105 miliard Kč) podle ministerstva obrany zahrnuje i výcvik a logistiku, napsala agentura PAP. Polsko je desátou členskou zemí NATO, která si F-35 pořizuje.

Dvojice letadel F-35 Lightning II Foto: Eddie Keogh, Reuters
Poláci podepsali nákup F-35. Mají jim pomoci zbavit se „dlouhého ruského stínu”

Slavnostní ceremonie na letišti Deblin, na kterém při této příležitosti přistály dvě stíhačky F-35, se zúčastnil také prezident Andrzej Duda jako vrchní velitel ozbrojených sil, premiér Mateusz Morawiecki, jakož i americká velvyslankyně Georgette Mosbacherová.

„Je to neobyčejně důležitý den pro polské vojenské letectvo, pro polské piloty, pro bezpečnost Polska a celé naší části Evropy,” řekl prezident Duda. Nákup stíhaček označil za jednu nejdůležitějších etap budování moderní polské armády a posilování bezpečnosti a obranyschopnosti země.

Premiér Morawiecki podle serveru Onet.pl zase zdůraznil, že nové stíhačky pomohou Polsku zbavit se „dlouhého ruského stínu”.

Druhý největší kontrakt v historii

Podle televize TVN 24 jde o druhý největší kontrakt na nákup zbraní v polských dějinách, po nákupu amerických raket Patriot. Asi i proto byla smlouva podepsána na letišti, považovaném za kolébku polského letectví.

Na jaře 2003 tu byl podepsán kontrakt na dodávku 48 stíhaček F-16, které v současnosti představují páteř polského letectva. Oba typy - F-16 a F-35 - spojuje výrobce, americký koncern Lockheed Martin, označovaný za největší zbrojovku na světě.

První stroje F-35 mají Poláci obdržet v roce 2024, budou ale určeny k výcviku polských pilotů v USA. Do Polska se první stíhačky dostanou o dva roky později.

Platily by na Rusy

Polské ministerstvo zdůraznilo, že F-35 je momentálně jediným dostupným a sériově vyráběným bojovým letadlem s vlastnostmi „stealth”, které zaručují, že jej lze jen velmi obtížně odhalit radarem. Stroj navíc disponuje systémy umožňujícími získávat, zpracovávat a předávat údaje o protivníkovi. Jeho schopnosti ve vzdušném boji, ničení pozemních a námořních cílů, v průzkumu či radioelektronickém boji pokládá resort za klíčové v případě konfliktu s nepřítelem disponujícím vyspělou protivzdušnou obranou, čili například Ruskem, dodala televize.

Opozice kontrakt kritizuje jako příliš nákladný. Deník Gazeta Wyborcza upozornil, že Polsko kupuje americké stíhačky bez soutěže a bez doprovodných programů průmyslové spolupráce (offsetů).

Polsko disponuje ještě několika desítkami stíhaček MiG-29 a stíhacích bombardérů Su-22 vyrobenými ještě v Sovětském svazu. Podle expertů sice už nemají valnou bojovou hodnotu, ale pomáhají udržet letovou připravenost pilotů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků