Hlavní obsah
Rakouský voják Foto: Profimedia.cz

Plukovníka v Rakousku obžalovali ze špionáže pro Moskvu

Bývalého rakouského plukovníka obžalovalo státní zastupitelství v Salcburku ze špionáže pro Rusko. Prokuratura to podle agentury APA oznámila v pátek s tím, že pro ruskou vojenskou rozvědku GRU pracoval 25 let. Předával jí informace o zbraňových systémech a úkolech rakouské armády, za což zřejmě dostal statisíce eur.

Rakouský voják Foto: Profimedia.cz
Plukovníka v Rakousku obžalovali ze špionáže pro Moskvu

Jednasedmdesátiletý voják ve výslužbě je od loňska ve vazbě a hrozí mu trest v délce až deseti let.

Plukovník ve výslužbě byl obžalován z trestného činu špionáže proti Rakousku, z vyzrazení státního tajemství a prozrazení vojenského tajemství. Měsíce dlouhé vyšetřování vedly Úřad pro ochranu ústavy, což je rakouská kontrarozvědka, a oddělení pro boj s terorismem.

Podle salcburského státního zastupitelství vynášel plukovník tajné informace z rakouské armády během aktivní služby i po jejím skončení. První styky se sovětskou tajnou službou GRU navázal již v roce 1987. Podle obžaloby předával informace o rakouských ozbrojených silách Rusku od roku 1993. Týkaly se zbraňových systémů, úkolů podzemního vojska i letectva. Podle obžaloby mohl být špion „zařazen do sítě agentů“.

Vyšetřování ruského agenta, který ho řídil, ještě není u konce

O odhalení špióna informovali loni v listopadu veřejnost přímo tehdejší kancléř Sebastian Kurz a ministr obrany Mario Kunasek. Podle nich dostalo Rakousko tip od zahraniční tajné služby. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tehdy obvinění na adresu Ruska odmítl.

Rakousko udržuje s Ruskem úzké, až přátelské diplomatické vztahy, upozornila agentura DPA. Během krize kolem otrávení bývalého ruského agentura Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii například Vídeň jako jedna z mála zemí Evropské unie nevypověděla žádné ruské diplomaty. Ruský prezident Vladimir Putin také loni přijel na svatbu tehdejší rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků