Hlavní obsah
De Havilland Dash-8 společnosti Flybe Foto: Profimedia.cz

Pilot ztratil vládu nad dopravním letadlem, uvolnila se mu umělá ruka

Mimořádně tvrdé přistání zažili cestující letadla Dash-8 aerolinek Flybe, které letělo 12. února z anglického Birminghamu do severoirského Belfastu. Pilotovi se uvolnila jeho umělá paže, přestože ji před přistáním zkoušel. Přesto se podařilo se strojem za větrného počasí bezpečně přistát, uvedla BBC.

De Havilland Dash-8 společnosti Flybe Foto: Profimedia.cz
Pilot ztratil vládu nad dopravním letadlem, uvolnila se mu umělá ruka

Nikdo z cestujících nebyl zraněn a letadlo neutrpělo žádné poškození. Se strojem De Havilland Dash-8 pak přistál druhý pilot.

Devětačtyřicetiletý pilot podle sdělení Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod (AAIB) před přistáním správně odpojil autopilota a přešel na ruční řízení. Ale při prudkém manévru „se jeho protéza paže uvolnila z kloubu a připravila ho o schopnost ovládat letadlo“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Navíc přestal pravou rukou držet ovládání přípustí motorů, aby si mohl zpátky upevnit protézu. „Udělal to, ale vzhledem k tahu (motorů) a pravděpodobnému nárazu (větru) po normálním dosednutí následoval odskok, kvůli kterému letadlo přistálo tvrdě.“

Ruku bude lépe kontrolovat

Pilot, který patří u Flybe k nejzkušenějším, uvedl, že příště lépe zkontroluje upevnění protézy a také bude informovat druhého pilota, že musí být neustále připraven převzít řízení.

Ředitel letových operací a bezpečnosti u Flybe Ian Baston zdůraznil, že budou zavedena další bezpečnostní opatření, aby se podobný případ neopakoval, protože prioritou je bezpečnost cestujících a posádky. Současně ale zdůraznil, že stejně jako jiní dopravci nediskriminují Flybe zaměstnance s nějakými fyzickými omezeními.

Anketa
Bojíte se v letadle?
Nikdy
28.8 %
Občas ano
42.7 %
Raději vůbec nelétám
28.5 %
Celkem hlasovalo 2503 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků