Hlavní obsah
Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem Foto: Profimedia.cz

Peníze pro země odmítající běžence dejme raději Turecku, řekl šéf euroskupiny

Členské státy jako Polsko či Česká republika, které se nechtějí podílet na příjímání běženců, by měly od Evropské unie dostávat méně peněz ze solidárních rozvojových fondů. Peníze z fondů by prý raději měly jít do Turecka. V úterý to podle agentury DPA prohlásil nizozemský ministr financí a šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem Foto: Profimedia.cz
Peníze pro země odmítající běžence dejme raději Turecku, řekl šéf euroskupiny

Svůj postoj vyslovil v reakci na volební vítězství konzervativní euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku, která se v předvolební kampani proti přijímání běženců ostře vymezovala. Šéf euroskupiny, která sdružuje ministry financí zemí platících eurem, řekl, že od zemí jako Polsko, které dostávají miliardové unijní dotace, se očekávají také protislužby.

"V opačném případě bychom možná měli část rozpočtu EU, který přes fondy proudí například do Polska, Česka a Maďarska, použít v Turecku k zaopatření žadatelů o azyl," citovala Dijsselbloemu nizozemská agentura ANP.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podobný názor nedávno sdělil například německý vicekancléř a šéf vládní sociální demokracie Sigmar Gabriel, naopak kancléřka Angela Merkelová takový postup odmítla. Mluvčí Evropské komise zároveň už dříve upozornil, že k takovému opatření chybí právní rámec.

Státy unie přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120 000 uprchlíků čekajících v Itálii a Řecku mezi ostatní země EU. Představitelé EU by se také rádi dohodli na trvalém systému pro přerozdělování žadatelů o azyl, proti čemuž Česko rovněž vystupuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků