Hlavní obsah
Policisté v Aberdeenu čekají na loď s ostatky osmi obětí Foto: David Moir , Reuters

Pátrání po pasažérech zřícené helikoptéry je marné, obětí může být 16

Žádné výsledky zatím nepřineslo pátrání po pasažérech vrtulníku AS 332 Super Puma, který se ve středu zřítil do vod Severního moře u Peterheads, když se vracel z ropné plošiny společnosti British Petroleum. Z moře se zatím podařilo vytáhnout jen osm těl obětí. Na palubě stroje bylo 16 lidí.

Policisté v Aberdeenu čekají na loď s ostatky osmi obětí Foto: David Moir , Reuters
Pátrání po pasažérech zřícené helikoptéry je marné, obětí může být 16

"Osm těl bylo vyzvednuto a obávám se že vyhlídky zbylých osmi jsou mimořádně bezútěšné,“ řekl aberdeenský policejní mluvčí.

Pátrání pokračuje i ve čtvrtek, i když naděje na záchranu lidí v chladné vodě klesá. Susan Toddová z aberdeenské posádky Pobřežní stráže uvedla: “Jsme nyní na hranici šancí pro přežití lidí v záchranných vestách, které by měli mít.“ Uvedla že pátrání přesto pokračuje, protože není možné "snižovat vůli lidí přežít“.

Rozsáhlé záchranné operace se účastní čluny, vrtulníky královského letectva i průzkumné letouny Nimrod. V noci vlny vyvrhly části trosek vrtulníku spolu se záchranným člunem posádky.

Většinu cestujících tvořili těžaři

Na palubě vrtulníku společnosti Bond se nacházeli dva členové posádky a 14 pasažérů. Mezi nimi bylo deset zaměstnanců těžařské společnosti KCA Deutag, Devět ostrovanů a jeden z kontinentální Evropy.

Pokud se nikdo nezachrání, půjde o druhou nejtragičtější nehodu vrtulníku v Británii.

Příčina havárie vrtulníku, který ještě před pádem do vod vyslal záchranný signál, zatím není známa. Provozovatel Bond odmítl spekulace, že by na vině byla technická závada, a zdůraznil, že tento typ stroje se vyznačuje extrémní spolehlivostí. Společnost RMT, těžící v šelfu, však přesto požaduje uzemnění typu, protože v únoru se zřítila jiná Super Puma. Tehdy se osmnáct lidí podařilo zachránit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků