Hlavní obsah
Řádové sestry sledují na Svatopetrském náměstí přímý přenos z odletu Benedikta XVI. z Vatikánu. Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Papežský stolec je prázdný. "Jsem jen poutník," loučil se Benedikt XVI.

Od 20:00 nemá římskokatolická církev papeže. Benedikt XVI. předčasně po téměř osmi letech v úřadu rezignoval. Ve čtvrtek, v poslední den svého pontifikátu, se ve Vatikánu rozloučil s kardinály a vrtulníkem odletěl do letního sídla papežů do nedalekého Castel Gandolfo. Tam naposledy jako hlava církve požehnal věřícím. Až do zvolení nového papeže formálně povede víc než miliardu katolíků kardinál Tarcisio Bertone.

Řádové sestry sledují na Svatopetrském náměstí přímý přenos z odletu Benedikta XVI. z Vatikánu. Foto: Stefano Rellandini, Reuters
Papežský stolec je prázdný. "Jsem jen poutník," loučil se Benedikt XVI.

Odlet bílého vrtulníku s papežem sledovaly ve Vatikánu tisíce lidí a další milióny pak v přímém přenosu na televizních obrazovkách. Helikoptéra zamířila k malému městečku Castel Gandolfo, asi 30 km jihovýchodně od Říma, po 17:00.

Vrtulník s papežem odlétá z Vatikánu.

Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Krátce po příletu Benedikt XVI. promluvil naposledy jako nejvyšší představitel katolíků z okna papežského letního sídla a věřícím požehnal. "Děkuji vám za vaše přátelství. Od 20 hodin už dále nebudu pontifikem a stanu se poutníkem, který zahájí svou poslední cestu na této zemi. Jděmež s Bohem pro dobro církve a světa."

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Benedikt XVI. odletěl do letního sídla papežů v Castel Gandolfo

Video: Reuters

Benedikt XVI. bude dál označován jako "emeritní papež". Slíbil, že bude usilovat o blaho církve, i když už nebude papežem.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Benedikt XVI. naposledy jako papež požehnal věřícím

Video: Reuters

Na Twitter dal před odletem Benedikt XVI. vzkaz: "Díky za vaši lásku a podporu. Nechť vždy zakoušíte radost, která přichází z toho, když do centra svých životů postavíte Krista."

Ranní setkání s kardinály bylo poslední oficiální akcí pontifika v hlavním papežském sídle před ukončením jeho působení v čele římskokatolické církve. Osobně se rozloučil s každým kardinálem včetně Miloslava Vlka a Dominika Duky.

Benedikt XVI. slíbil svému budoucímu nástupci "bezpodmínečnou úctu a poslušnost". Podle prvních komentářů tak potvrdil snahu zažehnat obavy před rozepřemi na mocenském vrcholu církve, kdy budou vedle sebe existovat nový a emeritní papež.

Kardinály vyzval, aby při volbě nového pontifika spolupracovali jednotně "jako orchestr", ve kterém lze dosáhnout "dohody a harmonie".

Papež promlouvá ke shromážděným katdinálům.

Foto: Osservatore Romano, Reuters

Římskokatolickou církev čeká v březnu volba nového papeže. Jak ve čtvrtek oznámil vatikánský mluvčí Federico Lombardi , takzvaného konkláve se zúčastní nanejvýš 115 kardinálů. Mezi nimi i pražský arcibiskup Dominik Duka.

V Castel Gandolfo bude Benedikt XVI. jako emeritní papež pobývat do dubna, kdy má být připraven jeho nový příbytek ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. Podle oficiálního prohlášení se rozhodl rezignovat proto, že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly. Do zvolení nového papeže církev formálně povede kardinál Tarcisio Bertone.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků