Hlavní obsah
 

Ozbrojenci v Istanbulu vtrhli do budovy soudu a drží žalobce jako rukojmí

Neznámí ozbrojenci zajali v úterý u soudu v Istanbulu státního zástupce, který má na starosti vyšetřování případu úmrtí mladého muže po protivládních protestech v roce 2013. Informovala o tom agentura AFP. Policie soudní budovu evakuovala, na místě je speciální zásahová jednotka.

 
Ozbrojenci v Istanbulu vtrhli do budovy soudu a drží žalobce jako rukojmí

K akci se přihlásila zakázaná krajně levicová organizace Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C). Její členové zajali státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze v jeho kanceláři v budově soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan. Podle agentury AFP zaznělo z budovy několik výstřelů.

Turecká policejní zásahová jednotka u budovy soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan, kde levicový extremista drží státního zástupce jako rukojmí.

Foto: Osman Orsal, Reuters

Státní agentura Anadolu uvedla, že Kiraz dozoruje vyšetřování úmrtí 15letého mladíka Berkina Elvana, kterého při protivládní demonstraci v roce 2013 zranil plynový granát vystřelený do davu policií. Po devíti měsících v kómatu loni v březnu zemřel.

Vyhrožují, že žalobce zabijí

Ozbrojenci údajně požadují, aby se policisté zodpovědní za Elvanovu smrt veřejně k činu přiznali. Potrestat je pak má "lidový soud".

Státní zastupitelství také podle nich musí zastavit stíhání demonstrantů, kteří protestovali proti Elvanově smrti. Pokud úřady požadavky nesplní, Kiraz prý zemře.

Ozbrojený levicový extremista hrozí zabitím státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze, kterého drží jako rukojmí v budově istanbulského soudu.

Foto: Handout, Reuters

Protivládní protesty v roce 2013 vypukly v Istanbulu, původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u náměstí Taksim. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

DHKP-C je radikální marxistické hnutí, které vzniklo v roce 1994. Turecko, USA i Evropská unie jej považují za teroristickou organizaci. V minulosti provedlo několik atentátů, včetně útoku na americkou ambasádu v Ankaře v roce 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků