Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Jan Handrejch, Právo

Obvinění Klause může být "pomsta EU", tvrdí ruský web

Na vlně lidové nespokojenosti s amnestií pro vysoce postavené úplatkáře byla sice na českého prezidenta Václava Klause podána ústavní žaloba pro velezradu, ale ve skutečnosti "není vyloučeno, že s Klausem si vyrovnávají účty nespokojenci s jeho politikou vůči Evropské unii", napsal v úterý ruský server pravda.ru.

Prezident Václav Klaus Foto: Jan Handrejch, Právo
Obvinění Klause může být "pomsta EU", tvrdí ruský web

"Finále více než dvacetileté Klausovy politické dráhy se zdá být pošramoceno. Člověk, který byl deset let prezidentem, pět let premiérem a čtyři roky předsedou sněmovny, zjevně počítal s tím, že odejde s vysoko vztyčenou hlavou," konstatoval komentátor.

Upozornil přitom na klady Klausovy činnosti: "prakticky ukázkové reformy při přechodu od socialismu ke kapitalismu", "pokojný a civilizovaný rozvod se Slovenskem", i to, že "na mezinárodní scéně zněl Klausův hlas hlasitěji, než by obvykle příslušelo hlavě malé země s deseti milióny obyvatel". Ale na Klausovy zásluhy nebrali jeho odpůrci zřetel, poznamenává pravda.ru.

Úder na rozloučenou

Server připouští, že příběh odstartovalo Klausovo udělení amnestie, právě v době krize a korupčních skandálů s účastí exministrů i expremiérů. To rozdmýchalo lidový hněv a umožnilo senátorům zasadit Klausovi "úder na rozloučenou".

Ale v žalobě figuruje i bod, který přesahuje domácí vyřizování účtů: Klausovi se vytýká kategorické odmítnutí podepsat dodatek k Lisabonské smlouvě ohledně eurovalu, byť je sporné, zda skutečně byl povinen jej podepsat, když Česko není součástí eurozóny a mělo by doplácet na Španěly a Řeky, kteří si nežijí hůře než Češi.

"Ale většina české politické elity byla naladěna pro přijetí podmínek EU, a tak se našel další důvod k nakopnutí odcházejícího prezidenta," podotkla pravda.ru.

"Vzniká otázka, zda to není záměr, a nikoli náhoda, že z velezrady obviňují člověka, který se v posledních letech nebál jít proti 'generální linii' v EU. Stačí si vzpomenout, že Klaus byl v roce 2009 jediný z evropských prezidentů a premiérů, který si úporně nepřál podepsat základní dokument EU, Lisabonskou smlouvu. (...) Je naprosto možné, že EU podněcovala proevropsky naladěné senátory k tomu, aby Klausovi uštědřili úder. Přece v každé době se trestali ti, kdo nekráčeli s davem, a EU není výjimkou," píše pravda.ru.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků