Hlavní obsah

Oblaka popela z dvou sopek na Kamčatce narušují leteckou dopravu

Oblaka sopečného popela způsobená zvýšenou aktivitou sopek Ključevskaja a Šiveluč na poloostrově Kamčatka na ruském Dálném východě narušují leteckou dopravu v oblasti. Město Usť-Kamčatsk vzdálené asi 100 kilometrů od vulkánu Šiveluč zaznamenalo spad sopečného popílku.

Oblaka popela z dvou sopek na Kamčatce narušují leteckou dopravu

Informovala o tom agentura AP s odvoláním na čtvrteční zprávu úřadu ruského ministerstva pro mimořádné situace na Kamčatce.

Podle zprávy půdu v oblasti asi pětitisícového města pokryla silná vrstva popela a viditelnost v něm je kvůli spadu popílku omezena na několik metrů. Jeho obyvatelé prý nejsou ohroženi, ale úřady jim doporučily nevycházet ven a důkladně utěsnit dveře a okna.

Vulkanická aktivita si vyžádala odklony letů.

Popel byl až v deseti kilometrech vysoko

Vulkanolog Sergej Senjukov televizi Rossija 24 řekl, že oblaka popela vystoupala do výše až deset kilometrů a šíří se východním směrem přes Tichý oceán.

Kamčatka se svými 29 aktivními a více než dvěma stovkami vyhaslými sopkami patří k nejaktivnějším vulkanickým oblastem ve světě.

Ključevskaja je s výškou 4750 metrů nejvyšším aktivním vulkánem na eurasijském kontinentu. Ke zvýšené aktivitě se probouzí zhruba každých pět let. Sopka prudce zvýšila svou aktivitu počátkem minulého týdne.

Poslední velkou erupci sopky Šiveluč zaznamenali odborníci v roce 1964, okolnímu obyvatelstvu nebezpečí nehrozilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků