Hlavní obsah
Prezidenti Ukrajiny Petro Porošenko a USA Barack Obama ve Varšavě Foto: ČTK/AP

Obama poprvé jednal s Porošenkem a slíbil mu podporu

Americký prezident Barack Obama a jeho nově zvolený ukrajinský protějšek Petro Porošenko spolu poprvé jednali. Sešli se ve středu ve Varšavě při příležitosti setkání prezidentů zemí východní Evropy u příležitosti prvních částečně svobodných voleb v Polsku v roce 1989. Obama Porošenkovi slíbil podporu.

Prezidenti Ukrajiny Petro Porošenko a USA Barack Obama ve Varšavě Foto: ČTK/AP
Obama poprvé jednal s Porošenkem a slíbil mu podporu

Spojené státy jsou podle Obamy ochotny Kyjevu pomoci nejen s překonáním ekonomických potíží a s vyrovnáním účtů za dodávky plynu z Ruska, ale nabízí i pomoc s výcvikem příslušníků bezpečnostních sil. Porošenko se už dříve dal slyšet, že stojí o americkou vojenskou pomoc. [celá zpráva]

„Chci od něj slyšet, co si myslí, že by pomohlo nejvíce,“ avizoval před setkáním americký prezidentem. Při jednání pak mimo jiné ocenil to, že ho Ukrajinci zvolili novou hlavou státu. Podle něj to byla „moudrá volba“.

Varšava byla cílem vůbec první Porošenkovy zahraniční cesty od jeho zvolení přede dvěma týdny. Prezident se před jednáním s Obamou setkal i se šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym a mluvili i všichni společně.

Obama také už v úterý v souvislosti s Ukrajinou varoval Rusko před dalšími „provokacemi“, které by ho mohly přijít draho. Nevyloučil ani možnost dalších sankcí vůči Moskvě, kterou Ukrajina obviňuje z podpory ozbrojených separatistů na východě. Obama nicméně současně prohlásil, že by se vztahy Západu s Ruskem mohly zase narovnat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků