Hlavní obsah
Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský Foto: Milan Malíček, Právo

O Čapím hnízdě se bude jednat i ve výboru europarlamentu

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské unie pro rozpočet Güntera Oettingera na poznatky z vyšetřování unijního protikorupčního úřadu OLAF. Ve středu to oznámil český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský Foto: Milan Malíček, Právo
O Čapím hnízdě se bude jednat i ve výboru europarlamentu

„Komisaře Oettingera se budeme ptát, zda dodrží slib Evropské komise sdělit členům kontrolního výboru závěry z vyšetřování OLAF a co udělá Evropská komise do budoucna, aby se neopakovaly kauzy, kdy jsou přidělovány evropské dotace firmám účelově založeným na jejich čerpání,” prohlásil Zdechovský, který je ve výboru za Evropskou lidovou stranu (EPP).

O Zdechovském premiér Andrej Babiš prohlásil, že celá kauza je jeho výplodem. Europoslanec to opakovaně odmítl jako nesmysl a označil Babišův útok za nejlepší vizitku své práce v kontrolním výboru EP.

„Kdyby se podobná kauza týkala jiného premiéra v Evropské unii, tak bychom se o to zajímali také. Týká se to kredibility Unie a toho, aby se do budoucna nepodporovaly podobné projekty, které veřejnou podporu nepotřebují,” dodal europoslanec.

Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která je místopředsedkyní výboru, upozornila, že slyšení s komisařem je naplánováno již přes půl roku. "Skutečně se nejedná o žádné zvláštní prosazení této kauzy na bod jednání výboru, jak se objevilo v médiích," zdůraznila. Ujistila, že s dotazy na Čapí hnízdo rozhodně nemá problém, při interpelaci komisařů se lze ptát na cokoliv.

OLAF není nezávislý, tvrdí Babiš

Český premiér a předseda hnutí ANO Babiš tvrdí, že OLAF není nezávislý a že kauza Čapí hnízdo je zpolitizovaná v České republice i v Bruselu. Ujišťuje, že se ničeho nedopustil a že jde o kauzu na objednávku a „sprosťárnu”, která poškozuje jeho rodinu.

OLAF v závěrech zprávy o vyšetřování Čapího hnízda píše o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie. Uvádí, že při žádosti o dotaci byly podány nepravdivé a neúplné informace a mohlo dojít k podvodu.

O vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo bude česká Poslanecká sněmovna jednat v pátek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků