Hlavní obsah

Nové záběry ukazují, jakou zkázu rozsévala Breivikova bomba

Norská televize NRK zveřejnila dosud neodvysílané záběry z místa pumového útoku Anderse Behringa Breivika v Oslu loni v červenci. Breivik u kanceláří předsedy vlády zaparkoval dodávku naloženou téměř tunou výbušnin. Při následné explozi zemřelo osm lidí.

Nové záběry ukazují, jakou zkázu rozsévala Breivikova bomba

Na videu je vidět, jak pravicový extremista Breivik vystupuje z vozu a z místa rychlým krokem odchází. Oděn už je do policejní uniformy, v níž později dorazil na ostrov Utoya, kde postřílel 69 lidí. Kamery z okolí premiérova úřadu v Oslu zachytily také moment, kdy Breivik nasedá do druhého auta, šedého fiatu, s nímž zamířil k Utoye.

Dodávka zaparkovaná před budovou s kancelářemi ministerského předsedy v mezičase explodovala. Na záběrech je vidět tlaková vlna i trosky a úlomky ve vzduchu.

Výbuch si vyžádal osm mrtvých a desítky zraněných. Premiér Jens Stoltenberg se v tu chvíli nacházel jinde.

Zveřejněné video je součástí dokumentu, který bude stanice NRK vysílat v úterý večer.

Anders Behring Breivik, jenž své útoky nazval „nezbytnými“ k ochraně společnosti před různými „marxisty a zastánci multikulturalismu“, byl v srpnu odsouzen k maximálnímu trestu 21 let vězení. Byl umístěn na samotku, odkud si stěžuje na nespravedlivé podmínky. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků