Hlavní obsah
Rusko-norskou hranici není možné přejít pěšky, uprchlíci proto jezdí na kole Foto: Stringer/russia, Reuters

Norsko přestane vyhošťovat migranty do Ruska

Norsko přestane vyhošťovat migranty do Ruska, napsala v pondělí agentura DPA s odvoláním na místní cizinecký úřad. Svůj krok úřady zdůvodnily tím, že podle jejich informací Moskva posílá vyhoštěné Syřany zpět do válkou sužované vlasti, což odporuje mezinárodním dohodám o ochraně lidských práv.

Rusko-norskou hranici není možné přejít pěšky, uprchlíci proto jezdí na kole Foto: Stringer/russia, Reuters
Norsko přestane vyhošťovat migranty do Ruska

Přehodnotit chce Norsko na základě pondělního rozhodnutí kolem 1000 žádostí o azyl. V loňském roce přišlo do Norska takzvanou arktickou cestou asi 5500 migrantů. Kvůli zákazu překračovat hranici mezi Ruskem a Norskem pěšky si migranti pořizovali jízdní kola a na nich pak na norskou stranu přejížděli.

Loni v listopadu parlament v Oslu rozhodl, že migranty, kteří před vstupem do Norska měli povolení k pobytu v Rusku, bude posílat okamžitě zpět, aniž by úřady musely posuzovat jejich žádosti. Nejedná se prý totiž o uprchlíky. Ministryně pro imigraci a integraci a členka protiimigrační Strany pokroku Sylvi Listhaugová označila Rusko za bezpečnou zemi.

Letos podle odhadů norské vlády, zveřejněných v pondělí, do země přijde mezi 5000 a 50 000 žadateli o azyl. Za nejpravděpodobnější variantu považuje 25 000. Ještě na počátku ledna odhadovali v Oslu počet letošních žadatelů o azyl na 33 000, což by zhruba odpovídalo počtu loni přijatých žádostí ve zhruba pětimiliónové skandinávské zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků