Hlavní obsah
Foto: Mapy.cz

Norové hlásí výskyt radioaktivního jódu na hranici s Ruskem

Norsko hlásí od hranic s Ruskem mírný výskyt radiace v ovzduší, napsala agentura Reuters s odkazem na Norský úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost (DSA). Ten zaznamenal v ovzduší nevelký výskyt radioaktivního jódu, který může souviset s nedávnou havárií ruské rakety.

Foto: Mapy.cz
Norové hlásí výskyt radioaktivního jódu na hranici s Ruskem

Exploze ve vojenském prostoru u ruské obce Něnoksa v Archangelské oblasti se stala minulý týden ve středu a norská měření vykázala radioaktivní jód v ovzduší v následujících třech dnech. Výskyt zaznamenala meteorologická stanice v norské lokalitě Svanhovd těsně u ruských hranic, která je od místa exploze vzdálena asi 670 kilometrů severozápadním směrem.

Úřad DSA vydal prohlášení, podle něhož nelze určit, zda zvýšený výskyt radioaktivní látky s ruskou havárií souvisí. Monitoring ovzduší se na ruských hranicích provádí pravidelně a mírně zvýšený výskyt radioaktivního jódu bývá zaznamenán zhruba šestkrát ročně. Příčiny nejsou jasné. Krátkodobé zvýšení radioaktivity v místě výbuchu přiznaly i ruské úřady.

Exploze, o níž je jen málo informací, se stala nedaleko přístavu Severodvinsk, kde se nacházejí dvě velké ruské armádní loděnice – SevMaš a Zvjozdočka. Celá oblast byla po výbuchu rakety uzavřena pro lodní dopravu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků