Hlavní obsah
Walter Scheel na snímku z roku 2010 Foto: Profimedia.cz

Německý exprezident přišel o služební vůz, jezdila s ním jeho žena

Někdejší západoněmecký prezident Walter Scheel přišel o přidělený služební vůz. Podle časopisu Der Spiegel s ním totiž jezdila již výlučně jeho manželka Barbara. Čtyřiadevadesátiletý politik žije dva roky v domově pro přestárlé. Časopis s odvoláním na úřad spolkového prezidenta uvedl, že choť nemůže služební vůz používat.

Walter Scheel na snímku z roku 2010 Foto: Profimedia.cz
Německý exprezident přišel o služební vůz, jezdila s ním jeho žena

Pětasedmdesátiletá Barbara Scheelová ale má na věc jiný názor. Ohrazuje se i proti tomu, že stát ruší také Scheelovu kancelář v jihoněmeckém Bad Krozingenu, která je součástí státníkových výsluh. Místo toho bude šéf kanceláře pracovat přímo v berlínském úřadu spolkového prezidenta, aby Scheelova třetí manželka neměla do kanceláře přístup.

Kolem pětasedmdesátileté Barbary Scheelové se v poslední době vyrojila řada výtek, mimo jiné ta, že manželka údajně exprezidenta zanedbává a Scheel prý musí v domově nosit obnošené a zašpiněné šatstvo. Scheelová, která má s vedením domova četné spory, obvinění odmítá.

Kromě služebního vozu a kanceláře bývalým prezidentům SRN náleží i roční penze kolem 200 000 eur (5,5 miliónu korun).

Walter Scheel byl prezidentem SRN v letech 1974-79. Do té doby byl ministrem zahraničí ve vládě sociálnědemokratického kancléře Willyho Brandta, která tehdy usilovala v rámci takzvané východní politiky o nové vztahy s východními sousedy z komunistického bloku. Po smlouvách se Sovětským svazem a Polskem byla výsledkem Brandtovy a Scheelovy diplomacie také smlouva o vztazích s ČSSR z roku 1973, v níž SRN uznala neplatnost mnichovské dohody z roku 1938 o rozbití Československa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků