Hlavní obsah
Přeplněný tábor Moria na ostrově Lesbos Foto: Elias Marcou, Reuters

Německo a Francie se chtějí ujmout 400 nezletilých migrantů z vyhořelého tábora Moria

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos, který ve středu poničil rozsáhlý požár, opustila skupina asi 400 nezletilých bez doprovodu dospělých. Letecky byli evakuováni do severního Řecka. Mluvčí řecké vlády dal najevo, že nikomu jinému úřady ostrov blízko tureckých břehů opustit nepovolí. Dětských migrantů bez doprovodu se chtějí ujmout Německo a Francie „společně s dalšími zeměmi EU”.

Přeplněný tábor Moria na ostrově Lesbos Foto: Elias Marcou, Reuters
Německo a Francie se chtějí ujmout 400 nezletilých migrantů z vyhořelého tábora Moria

Tábor Moria zachvátily plameny nejprve v noci na středu. Podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. Ve středu večer pak vypukl další požár, který se podařilo hasičům uhasit, ale zničil i to, co z tábora zůstalo po předchozím ohni. I druhý z požárů byl podle řeckých úřadů založen úmyslně.

„Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi,” řekl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Uvedl také, že ti, kdo ohně založili, to udělali, protože si „mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se šmahem z ostrova”. „Neodejdou z něho kvůli požáru,” dodal.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dali najevo, že se jejich země společně s dalšími zeměmi EU chtějí ujmout 400 dětí a mladistvých bez doprovodu z tohoto tábora, informovala agentura DPA. Jak by si je mezi sebe rozdělily, ještě nebylo stanoveno. Řecko prý o převzetí dalších migrantů nežádá, aby tak nevyvolalo sabotáže i v jiných táborech.

Ve čtvrtek ráno se mezi zbytky stanů postavenými za hranicemi hlavního tábora Moria rozhořelo několik menších ohňů, které rozdmýchával silný vítr. Plameny napáchaly nenapravitelné škody a ze stanů zbyly jen konstrukce stojící mezi ohořelými kmeny olivovníků, popsala agentura AP.

Noc strávily tisíce uprchlíků v polích, na krajích silnic v blízkosti tábora nebo na místním hřbitůvku. Policie zabránila slzným plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, střediska ostrova Lesbos.

V táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit.

Ministerstvo pro migraci uvedlo, že ještě ve čtvrtek udělá „všechny potřebné kroky k tomu, aby jako první na určených místech získali ubytování zranitelní lidé a rodiny”. Mezitím však skupina místních rozezlených lidí zablokovala silnici vedoucí k táboru a snažila se bránit v přepravě materiálu potřebného k vybudování nocleháren.

Tábor byl domovem více než 12 tisíc lidí z Blízkého východu, Afriky a Asie, kteří uprchli kvůli chudobě a konfliktům ve svých domovských zemích. Kapacitu měl jen něco přes 2750 osob a humanitární organizace dlouhodobě upozorňovaly na mizerné podmínky, v jakých tam migranti žijí.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová mají brzy představit nový pakt pro migraci. Jeho cílem bude ukončit léta sporů ohledně toho, které země mají být zodpovědné za zvládnutí přílivu migrantů a zda jejich partneři mají povinnost jim pomoci.

Už v lednu letošního roku Česko odmítlo přijmout 40 dětských uprchlíků z řeckých táborů. Vládu k tomu vyzývaly neziskové organizace i řada osobností. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ale vyslovil obavu, že by do Česka mohli přicestovat afghánští či pákistánští chlapci ve věku mezi 16 až 18 lety. „To pokládám za bezpečnostní riziko,” uvedl.

Také premiér Andrej Babiš (ANO) v minulosti opakoval, že Česko žádné migranty přijímat nebude.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků