Hlavní obsah
Bojovníci kurdských milicí YPG v Kámišlí na severovýchodě Sýrie Foto: Profimedia.cz

Němec se chce po dvou letech u IS vrátit do vlasti

Šestatřicetiletý německý mus­lim v rozhovoru pro agenturu AFP žádá Německo, aby mu pomohlo vrátit se ze Sýrie zpět domů. Dříve se připojil k teroristické organizaci Islámský stát (IS) a před rokem ho zajaly kurdské milice YPG.

Bojovníci kurdských milicí YPG v Kámišlí na severovýchodě Sýrie Foto: Profimedia.cz
Němec se chce po dvou letech u IS vrátit do vlasti

Muž, který se představil jménem Sufján, ale tvrdí, že za IS nebojoval, ale že na území, které tato skupina ovládala, vyráběl boty a protézy.

„Nejsem džihádista John, nejsem abú Bakr Bagdádí, ne­jsem Adnání,“ řekl Sufján agentuře AFP s odkazem na esa IS. Své občanské jméno nesdělil, jen sdělil, že je ze Stuttgartu. Milice YPG nechtějí zajaté cizince z řad IS soudit, ale požadují, aby je přijaly jejich domovské země.

Není známo, že by Berlín někoho ze zajatých Němců repatrioval, podotkla AFP. Sufján ale doufá, že bude moci znovu žít v Německu a přivézt tam i svou syrskou manželku a dítě. „Lidé chybují a já byl naivní, chci se vrátit ke svému původnímu životu,“ řekl.

„Nikoho jsem nezabil”

Do Sýrie dorazil v březnu 2015 přes Turecko. IS mu prý poskytl měsíční bojový výcvik. „Nebojoval jsem a nikoho jsem nezabil,” tvrdil muž. IS podle něj využil jeho zkušenost s výrobou ortopedických pomůcek a poslal ho pracovat do nemocnice v Rakce, kde měla skupina hlavní stan. V roce 2016 si vzal Sufján Syřanku z provincie Idlib a mají spolu syna. Z Rakky uprchli v roce 2017, kdy YPG město obklíčily. Pár se uchýlil do východosyrského Majádínu, na nějž ale později zaútočila syrská armáda podporovaná Ruskem.

V té době už prý Sufján na IS zanevřel a zaplatil převáděči, aby rodinu dostal na kontrolní stanoviště YPG. „Nebyl jsem připraven zabíjet ani zemřít, tak jsem se rozhodl odejít. Utíkali všichni,” řekl Němec. Teď žije odděleně od syna a manželky, kteří jsou v jiném kurdském táboře. Kurdové tvrdí, že mají 520 mužských zajatců - cizích příslušníků IS, 550 žen a asi 1200 dětí. Pocházejí ze 44 zemí. Podle květnové zprávy Evropského parlamentu je v Iráku a Sýrii 290 dětí nárokujících si německé občanství.

„Budu-li se moci vrátit do Německa a Německo mne bude chtít potrestat, přijmu vězení. Doufám, že to nebude dlouhý trest, protože mi chybí manželka a syn,” sdělil Sufján v rozhovoru. Rád by si otevřel vlastní podnik. Řekl také, že začal znovu oceňovat Německo, na které mnozí Syřané podle něj hledí jako „na ráj na zemi”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků