Hlavní obsah
Budova německého kancléřství v Berlíně. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Němci chtějí zařadit Rusko na seznam bezpečnostních hrozeb

Německé ministerstvo obrany v nové koncepci zajištění bezpečnosti země, tzv. Bílé knize, doporučuje, aby se mezi největší hrozby zařadilo Rusko. To bylo ještě nedávno považované za partnera. O dokumentu, který má německá vláda projednat před letními prázdninami, informoval o víkendu německý list Die Welt.

Budova německého kancléřství v Berlíně. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Němci chtějí zařadit Rusko na seznam bezpečnostních hrozeb

Rusko zpochybňuje evropský pořádek vytvořený po studené válce, uvádí se v dokumentu, který na osmi desítkách stran upřesňuje, jak by Německo mělo reagovat na hrozby a za pomoci jakých prostředků. Předchozí německá Bílá kniha vyšla v roce 2006.

Rusko už není partnerem, ale stalo se soupeřem; odvrací se od Západu, zdůrazňuje strategické soupeření a zvyšuje vojenskou aktivitu na hranicích Evropské unie, píše Die Welt v pasáži věnované ruské problematice. Cituje přitom z návrhu Bílé knihy: „Bez zásadní změny kurzu bude Rusko v dohledné budoucnosti představovat problém pro bezpečnost na našem kontinentu.”

Obsadilo třetí místo

V seznamu hrozeb Němci zařadili Rusko na třetí místo: za teroristické ohrožení a za kybernetické útoky.

Riziko terorismu podle Bílé knihy stoupá s návratem evropských islamistů z bojišť v Sýrii a Iráku. Tito teroristé jsou schopni podniknout útoky i s využitím chemických a možná i biologických a radioaktivních látek.

Mezi hrozbami se objevili i internetoví piráti, konflikty v sousedství Evropské unie, nekontrolovatelná migrace, radikální nacionalismus v členských státech EU, regionální závody ve zbrojení, omezení přístupu ke zdrojům, změny klimatu a také riziko pandemií.

"Německo staví Rusko na stejnou úroveň jako teroristy," zdůraznila v této souvislosti ruská televizní stanice REN.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků