Hlavní obsah
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen Foto: Thierry Roge, Reuters

NATO musí být připraveno na nové operace mimo své teritorium, řekl jeho šéf

Severoatlantická aliance musí být připravena vést nové armádní operace mimo své teritorium poté, co se stáhne z Afghánistánu. V rozhovoru pro britský list The Daily Telegraph to řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. V Lisabonu v pátek začíná summit aliance, jehož se zúčastní i ruský prezident.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen Foto: Thierry Roge, Reuters
NATO musí být připraveno na nové operace mimo své teritorium, řekl jeho šéf

Kromě toho, že summit oznámí plán odchodu z Afghánistánu, bude projednána i nová strategická koncepce a přijetí amerického protiraketového štítu. Na pořadu jsou též úspory a zbrojní priority a spolupráce s Ruskem. Hostem konference je ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

Podle Rasmussena by členské země NATO měly být ochotny a schopny vojensky zasáhnout „za našimi hranicemi“ a postavit se hrozbám terorismu, raketových útoků či kybernetické války. Takový postoj zastávají zejména Spojené státy a Británie, jiné členské země s poukazem na vleklý konflikt v Afghánistánu spíše hájí názor, že je třeba se soustředit na obranu vlastního teritoria.

„Naší základní funkcí zůstává územní obrana našich obyvatel. Ale musíme si uvědomit, že v soudobém světě musíme ve skutečnosti jít za hranice, abychom je ochránili a ubránili,“ uvedl Rasmussen. Dodal, že nová velicí struktura NATO má zajistit větší flexibilitu aliančních sil vůči novým hrozbám.

Anketa
Souhlasíte s tím, aby NATO zasahovalo mimo své teritorium?
Ano
58.3 %
Ne
41.7 %
Celkem hlasovalo 7155 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků