Hlavní obsah
Rusové u Krymu zabavili ukrajinské lodě, tři lidé byli zraněni Foto: Reuters

Na Ukrajině skončil válečný stav vyhlášený po incidentu u mostu na Krym

Na Ukrajině ve středu ve 14 hodin (13:00 SEČ) skončil válečný stav vyhlášený v deseti oblastech poté, co Rusové 25. listopadu v Kerčském průlivu ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva. Ukrajinský prezident Petr Porošenko ho vyhlásil na měsíc.

Rusové u Krymu zabavili ukrajinské lodě, tři lidé byli zraněni Foto: Reuters
Na Ukrajině skončil válečný stav vyhlášený po incidentu u mostu na Krym

Vyhlášení válečného stavu v deseti pohraničních a pobřežních oblastech mělo podle prezidenta Petra Porošenka zabránit hrozbě „skutečné války” s Ruskem. Po vyhlášení válečného stavu se ukrajinské úřady rozhodly zakázat vstup do země Rusům ve věku od 16 do 60 let, s výjimkou humanitárních návštěv, například účasti na pohřbech příbuzných. Ukrajinští činitelé vysvětlovali tento zákaz snahou předejít vytváření záškodnických oddílů.

„To, že platnost válečného stavu končí, je už patrné. Dnes na lince mezi Moskvou, Minskem a Kyjevem poprvé nebylo ani jednoho deportovaného Rusa, kterého ukrajinští pohraničníci nevpustili do země,” zaznamenal ruský list Kommersant na svém webu.

Připomněl současně, že Rusové k návštěvě Ukrajiny potřebují mít biometrický pas, na hraničním přechodu se musí podrobit snímání otisků a vysvětlit důvody své cesty.

Rusko varuje Kyjev před provokacemi

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu vybídlo Západ, aby uhlídal Kyjev před novými provokacemi: „Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady (Oleksandr Turčynov) ohlásil, že se Ukrajina chystá k nové provokaci v Kerčském průlivu, přičemž tentokrát plánuje k uskutečnění svých avanturistických plánů připojit jako pozorovatele zástupce NATO a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.”

„Počítáme s tím, že západní kurátoři Ukrajiny se nejen zdrží účasti v této nerozumné iniciativě, ale také najdou způsoby, jak režim v Kyjevě přivést k rozumu a přimět jej zřeknout se ukvapených kroků, které by mohly vést k další eskalaci v regionu,” dodala mluvčí Marija Zacharovová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků