Hlavní obsah
Zajaté ukrajinské lodě v kerčském přístavu Foto: Pavel Rebrov, Reuters

Na Ukrajině schválili vyhlášení válečného stavu

Ukrajinský parlament v pondělí večer schválil dekret prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu po dobu třiceti dnů. Důvodem je incident v Kerčském průlivu, kde ruští pohraničníci zadrželi 24 ukrajinských námořníků a tři vojenské lodě.

Zajaté ukrajinské lodě v kerčském přístavu Foto: Pavel Rebrov, Reuters
Na Ukrajině schválili vyhlášení válečného stavu

Opatření vstoupí v platnost ve středu v 8:00 SEČ a potrvá do 27. prosince.

Ukrajinský parlament po schválení dekretu o válečném stavu přijal rezoluci, která vyzývá námořní mocnosti, aby do regionu Černého a Azovského moře vyslaly bojová plavidla s cílem odvrátit další ruskou eskalaci napětí. Rezoluce je adresována mezinárodním organizacím včetně OSN, Evropského parlamentu a národních parlamentů všech států světa. Vyzývá mimo jiné k vyhlášení nových protiruských sankcí.

Porošenko v parlamentu oznámil, že změnil své původní rozhodnutí vyhlásit válečný stav na celém území Ukrajiny. Platné bude místo toho jen v deseti ukrajinských oblastech, konkrétně v pobřežních a pohraničních regionech. Parlament rovněž schválil usnesení o datu prezidentských voleb, které se uskuteční 31. března 2019.

Foto: Mapy.cz

Dekret o vyhlášení válečného (výjimečného stavu) podepsal Porošenko v pondělí odpoledne. Kvůli nedělnímu incidentu se sešla i Rada bezpečnosti OSN.

Ukrajinský prezident návrhem zavedení výjimečného stavu reagoval na situaci, kdy ruské síly v neděli zabavily tři ukrajinská plavidla, dva dělové čluny a jeden remorkér, jež chtěly Kerčským průlivem, přes který nedávno Rusové postavili most na anektovaný Krym, proplout do Azovského moře. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků