Hlavní obsah
Stanice metra Pražská v Moskvě Foto: Profimedia.cz

Moskva vrací úder. Stanici metra Pražská chce přejmenovat na Maršála Koněva

Stanice moskevského metra Pražská by se mohla přejmenovat na Maršála Koněva. Navrhuje to společenská rada při ruském ministerstvu obrany, podle níž by tento krok měl být odpovědí na odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Informovala o tom ruská armádní televize Zvezda.

Stanice metra Pražská v Moskvě Foto: Profimedia.cz
Moskva vrací úder. Stanici metra Pražská chce přejmenovat na Maršála Koněva

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit začátkem dubna a chce ji umístit do muzea.

Dopis s žádostí o podporu iniciativy na přejmenování stanice moskevské podzemní dráhy byl adresován ministru obrany Sergeji Šojguovi. Úkolem společenské rady je hájit zájmy občanské společnosti při tvorbě ruské obranné politiky. Je poradním orgánem ministerstva obrany a její rozhodnutí mají doporučující charakter.

Ruské stíhání českých občanů

Za pobuřující a cynické označil v úterý šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov počínání úřadů v Praze. Vyšetřovací výbor Ruské federace minulý týden zahájil trestní stíhání lidí, kteří se na odstranění Koněvovy sochy v Praze podíleli.

Pojmenování Pražská (Пражская - Pražskaja) získala jedna z nových stanic moskevského metra v 80. letech, v Praze dostala jméno Moskevská jedna z nových stanic na trase B. Po pádu komunismu ale byla v roce 1990 přejmenovaná na Anděl podle tradiční smíchovské křižovatky. Oproti Praze Moskva název ponechala.

Stanice metra Pražská v Moskvě

Foto: Profimedia.cz

Ve stanici jsou instalovány plastiky zobrazující Prahu a Vltavu. Název stanice je také zhotoven v písmu podobném tomu, které je použito v pražském metru, ačkoliv písmena jsou v azbuce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků