Hlavní obsah
Ukrajinské tanky při cvičení v Chersonské oblasti Foto: Ukrainian Armed Forces, Reuters

Moskva hlásí konec manévrů kolem Ukrajiny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ohlásil prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že část vojenských cvičení, do nichž se zapojila vojska všech vojenských okruhů, již skončila a další také brzo skončí. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov současně prezidentovi navrhl, aby se pokračovalo v diplomatických jednáních se Západem, napsala agentura Interfax. Návrh prý Putin podpořil.

Ukrajinské tanky při cvičení v Chersonské oblasti Foto: Ukrainian Armed Forces, Reuters
Moskva hlásí konec manévrů kolem Ukrajiny

„(Jednání) by se samozřejmě neměla vést donekonečna, ale v dané etapě bych navrhl v nich pokračovat a prodloužit je,“ řekl Lavrov s tím, že možnosti ještě nejsou vyčerpány. „Vždy je tu šance,“ odpověděl Lavrov na Putinův dotaz ohledně možnosti dosažení konsensu se Západem. Po Lavrovově vyjádření rubl a akcie na moskevské burze prudce posílily, uvedl Interfax.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu

Foto: Alexei Nikolsky, ČTK/AP

Ruské ozbrojené síly se účastní cvičení Allied Resolve – 2022 v Bělorusku. Manévry by měly trvat do 20. února. „Chci ještě jednou zopakovat, že cvičení proběhnou, některá z nich byla dokončena, některá se dokončují, něco zbývá udělat, s ohledem na rozsah,“ řekl Šojgu.

Doporučení pokračovat v jednáních se Západem a ohlášené brzké ukončení rozsáhlých manévrů v blízkosti hranic s Ukrajinou přicházejí v době, kdy se Západ obává ruské invaze na Ukrajinu kvůli přítomnosti více než 100 tisíc ruských vojáků u ukrajinských hranic a na cvičení v sousedním Bělorusku. K útoku by podle dřívějších vyjádření Washingtonu mohlo dojít „kdykoliv“.

Rozmístění ruských jednotek v okolí Ukrajiny a na Krymu na konci ledna.

Foto: Novinky

Ruské ministerstvo zahraničí na deseti stranách připravilo odpověď na reakci Spojených států a Severoatlantické aliance na návrhy Ruska ohledně bezpečnostních záruk, řekl Šojgu. Reakce západních zemí na otázky ohledně interpretace principu nedělitelné bezpečnosti označil Lavrov za neuspokojivé, Moskva podle něj bude usilovat o konkrétní reakci každé oslovené země.

Jednání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova (vlevo) s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Foto: Sputnik, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků