Hlavní obsah
Německá kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Merkelová bude jednat se svobodnými demokraty a Zelenými o koalici „Jamajka”

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu poprvé oznámila, že její křesťanští demokraté (CDU) budou o nové vládní koalici vyjednávat se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Vyjednávání bude těžké, ale jde o to vytvořit spolehlivou vládu, uvedla Merkelová na sjezdu mládežnické organizace konzervativních stran CDU/CSU.

Německá kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Merkelová bude jednat se svobodnými demokraty a Zelenými o koalici „Jamajka”

Sociální demokraté, dosavadní vládní partner CDU/CSU, se po špatných výsledcích v zářijových parlamentních volbách rozhodli odejít do opozice. Koalice CDU/CSU, Zelených a Svobodných demokratů, které se kvůli barvám jednotlivých stran přezdívá Jamajka, je tak za současného rozložení politických sil jedinou možnou.

Výsledky voleb v Německu

Foto: David Ryneš, Novinky

Případná vláda CDU, FDP a Zelených bude čelit silnější a výraznější opozici. Předseda AfD Alexander Gauland po volbách slíbil, že bude s kolegy vládu „honit“, dokud se vláda a země nedostane zpátky do rukou lidem.

Do opozice jde i sociálnědemokratická strana (SPD), na jejichž mizerném volebním výsledku se mohla podepsat i dosavadní vládní spolupráce a nijak velké vymezování se vůči CDU. Dá se očekávat, že se SPD pod taktovkou svého šéfa a plamenného řečníka Martina Schulze pustí do role opozice s vervou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků