Hlavní obsah
Theresa Mayová (vlevo) a Andrea Leadsomová Foto: Staff, Reuters

Mám děti, jsem lepší, ranila Mayovou soupeřka o post premiéra Velké Británie

V boji o post ministerského předsedy Velké Británie došlo na podpásovky. Kandidátka Andrea Leadsomová zaútočila na svou rivalku Theresu Mayovou a zbraní se stalo mateřství. V rozhovoru pro deník The Times vylíčila bezdětnost Mayové jako nevýhodu v boji o důvěru členů Konzervativní strany. Trojnásobná matka Leadsomová tvrdí, že ženy s dětmi mají větší podíl na budoucnosti země.

Theresa Mayová (vlevo) a Andrea Leadsomová Foto: Staff, Reuters
Mám děti, jsem lepší, ranila Mayovou soupeřka o post premiéra Velké Británie

"Upřímně si myslím, že jako matka máte reálnější podíl na budoucnosti země, hmatatelný podíl. Ona (Mayová) zřejmě má neteře, synovce, spoustu dalších lidí. Já ale mám děti, které samy budou mít děti a ty budou přímou součástí toho, co se bude odehrávat," řekla Leadsomová novinářce Rachel Sylvestrové.

Vyjádření Leadsomové na téma mateřství a bezdětnost nyní budí velký rozruch, protože politička v rozhovoru naznačila, že jako matka tří dětí je vhodnější uchazečkou o post premiérky.

Outsider rozdává podpásovky

The Times považovaly toto vyjádření za natolik závažné, že jej dnes umístily na titulní stranu. Leadsomová se ale hájí tím, že deník její slova dezinterpretoval a že její úmysly byly přesně opačné. V jedné části rozhovoru tvrdí: "Jsem si jistá, že bude smutná, že nemá děti, takže z toho nechci dělat téma ´Andrea má děti, Teresa ne´, protože by to bylo skutečně strašné".

Mayová záležitost nekomentovala. Shodou okolností ale před týdnem v rozhovoru s nedělníkem The Mail on Sunday vůbec poprvé veřejně hovořila o tom, že se svým mužem Philipem se o početí snažili. "Někdy se věci, které si přejete, aby se udály, nestanou," dodala s tím, že stejnému problému čelí i řada dalších párů. Řekla také, že ji to s manželem poznamenalo, ale že svůj osud přijali a že útěchu jim poskytl jejich šťastný svazek.

Třiapadesátiletá Leadsomová je v boji o předsednictví britských vládních konzervativců považována za outsidera, patřila však k hlavním tvářím kampaně za vystoupení země z Evropské unie a podpořil ji i bývalý starosta Londýna Boris Johnson. Ten v červnu nečekaně oznámil, že se o vedení strany po rezignaci premiéra Davida Camerona ucházet nebude.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků