Hlavní obsah
Maďarský prezident László Sólyom. Foto: Jan Koller , ČTK

Maďarský prezident Lázsló Sólyom v pondělí odmítl podepsat mezistátní dohodu o zrušení víz pro Maďary cestující do USA. Vrátil ji parlamentu. Nelíbí se mu, že americké úřady by měly prakticky neomezený přístup k policejní databázi otisků prstů, což je v rozporu s ochranou osobních údajů. Parlament ale prezidentovo veto nejspíše hladce přehlasuje, stačí mu prostá většina hlasů.

Maďarský prezident László Sólyom. Foto: Jan Koller , ČTK
Maďarský prezident vetoval bezvízový styk s USA

Zrušení víz pro občany celkem sedmi zemí včetně České republiky a Maďarska oznámil americký prezident George Bush minulý týden.

Podmínkou je, že zástupci těchto států přistoupí na použití systému ESTA. Podle něj budou muset zájemci o bezvízovou registraci u amerických úřadů žádat nejméně tři dny před odjezdem prostřednictvím elektronického dotazníku. V něm vyplní podobné údaje, jaké se dosud vyplňovaly ve formulářích v letadlech.

USA ale kromě toho od nových bezvízových zemí žádají i přístup k informacím o osobách trestaných v minulosti za závažné zločiny. Například konkrétně v ČR vyžadovali Američané podpis memoranda o vzájemné spolupráci v boji proti terorismu, což se stalo minulý týden. Nyní zbývá ještě uzavření druhé smlouvy o výměně dat o osobách odsouzených za nejzávažnější trestné činy.

Maďarský prezident tvrdí, že mezistátní ujednání Američanům dává v podstatě neomezený přístup k policejním databázím s otisky prstů. Tam se však prý nacházejí i otisky osob, které nikdy neměly potíže se zákonem. Sólyom se proto domnívá, že před ratifikací dohody by bylo třeba změnit ustanovení o ukládání údajů týkajících se otisků prstů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků