Hlavní obsah
 

Macron žertem, že Bretonci jsou jako mafie, papeže nepobavil

Francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi nevyšel žert, o který se pokusil během přijetí u papeže Františka. Bonmot, v němž přirovnal Bretonce k mafii, přešel svatý otec ledovým mlčením bez úsměvu na tváři, referují světové agentury.

 
Macron žertem, že Bretonci jsou jako mafie, papeže nepobavil

O žert se Macron pokusil, když papeži představoval francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana. Šéf francouzské diplomacie pochází z Bretaně, regionu na západě Francie, a jen chvíli předtím se objal s vatikánským tlumočníkem, také Bretoncem a svým někdejším spolužákem. „Je to Bretonec. Bretonci jsou všude. Bretonci jsou francouzská mafie,“ zavtipkoval Macron. František, který mafii bez ustání kritizuje, to přešel mlčením.

Papež František se zdraví s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem

Foto: Alessandra Tarantino, ČTK/AP

Bretaňský deník Ouest-France, nejčtenější francouzský list, Macronovu poznámku označil za "špatný vtip". Bretaňské dějiny organizovaný zločin neznají. Bretonci spíše prosluli udržováním sítí, které prostupují svět politiky, obchodu i katolické církve, a tak má region silný vliv i v Paříži, napsala agentura Reuters.

Francouzský prezident Emmanuel Macron (zleva), papež František a prezidentova manželka Brigitte

Foto: Pool, Reuters

Francouzský prezident věnoval Františkovi první výtisk knihy Deník venkovského kněze od francouzského katolického spisovatele Georgese Bernanose z roku 1936. „Tu knihu jsem už četl několikrát... vždy jsem ji měl rád,“ reagoval František.

Na oplátku francouzskému prezidentovi dal vyobrazení svatého Martina, který se dělí s chudým o plášť. „To znamená, že povinnost těch, kteří vládnou, je pomáhat chudým. Všichni jsme chudí,“ vysvětlil papež.

Macron také převzal titul čestného kanovníka římské baziliky svatého Jana Lateránského, který francouzští panovníci a posléze i prezidenti automaticky dostávají už od 15. století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků