Hlavní obsah

Macron se ujal prezidentské funkce

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron se ujal úřadu. Nahradil Françoise Hollanda. Macron je nejmladším prezidentem páté republiky - je mu teprve 39 let.

Macron se ujal prezidentské funkce

Ve svém inauguračním projevu slíbil, že se postaví terorismu a autoritářství a udělá vše pro to, aby vyřešil světovou migrační krizi. Mezi další výzvy zařadil změnu klimatu a excesy kapitalismu ve světě.

Řekl, že všechny země jsou na sobě vzájemně závislé. Zopakoval, že bude prosazovat reformu Evropské unie směrem k větší efektivitě a demokratičnosti a že reformami osvobodí francouzskou ekonomiku.

Centrista Macron vyhrál před týdnem prezidentské volby s pohodlnou dvoutřetinovou většinou nad kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou.

Střídání prezidentů nastává opět po pěti letech - už druhý prezident po sobě nezískal druhý mandát. Zatímco bývalý prezident Nicolas Sarkozy druhé volby v roce 2012 prohrál, Hollande se těch letošních pro svou velkou nepopularitu raději ani nezúčastnil.

Odcházející francouzský prezidentt Francois Hollande (vlevo) vítá svého nástupce Emmanuela Macrona

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Macrona nedoprovází jeho o 24 let starší manželka Brigitte, která byla během předvolební kampaně i oslav vítězství v obou kolech voleb prakticky všudypřítomná.

Kvůli vyváženosti - Hollande sice partnerku údajně má, ale ta ho nedoprovází na oficiálních akcích - se tak bude muset spokojit s místem mezi desítkami dalších pozvaných hostů.

Choť nového francouzského prezidenta Brigitte

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Macron bude ve funkci oficiálně až od půlnoci z neděle na pondělí. V první den nového pracovního týdne se od něho očekává, že oznámí složení nové vlády, včetně jména nového premiéra. V týž den pak pojede na svou první zahraniční návštěvu, v Německu se sejde s kancléřkou Angelou Merkelovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků