Hlavní obsah
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Lukašenko dostal pozvání na letošní oslavy SNP

Běloruský prezident Alexander Lukašenko dostal pozvánku na letošní oslavy 75. výročí vypuknutí Slovenského národního povstání (SNP). Podle Denníku N měl Lukašenka pozvat předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (Slovenská národní strana).

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko Foto: Vasily Fedosenko, Reuters
Lukašenko dostal pozvání na letošní oslavy SNP

Podle listu pozvání nekonzultoval s ostatními ústavními činiteli a dostal tak do nepříjemné situace prezidentku Zuzanu Čaputovou, premiéra Petra Pellegriniho i vedení slovenské diplomacie. Oficiální seznam hostů zatím neexistuje a nikdo ze zahraničí zatím nepotvrdil účast na oslavách SNP.

Pellegrini na návštěvě Ruska a USA pozval i Vladimira Putina a Donalda Trumpa, ale ti nepřijedou. Čaputová ve čtvrtek uvedla, že oficiálně oznámila Lukašenkovi, že Dankovo pozvání na oslavy SNP není z prezidentské úrovně. „Prezidenta musí pozvat prezident republiky," uvedla Čaputová, která věří, že zmíněné oznámení bude pro Lukašenka jasným signálem. Dodala, že žádné prezidenty zvát nemíní.

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko hovoří v české Sněmovně.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Organizátorem letošních oslav výročí SNP je premiér Pellegrini, kterého Danko při pozvání Lukašenka obešel, stejně jako prezidentku Čaputovou. Pozvání nekonzultoval ani s resortem diplomacie. „Předseda parlamentu zve zahraniční partnery na své úrovni. Prezident je vyšší úroveň a takovýto krok přísluší hlavě státu,“ upozornilo slovenské ministerstvo zahraničí.

Bývalý slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan označil Dankův krok za „hrubou chybu“ a připomněl, že Lukašenko je považovaný za posledního evropského diktátora.

Danko po letošní návštěvě Minsku o Lukašenkovi televizi TA3 řekl: „Je to člověk s přehledem, konstruktivní, pragmatický, s obrovskou láskou k národu.“ Lukašenko je u moci od roku 1994 a ve sporném referendu prosadil neomezenou možnost opakovaně kandidovat do funkce hlavy státu. „V zemi je omezena svoboda slova a kritici režimu často končí ve vězení,“ konstatoval Denník N.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků