Hlavní obsah
Ukrajinští vojáci na obrněném transprotéru u Luhansku. Archivní foto Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Luhansk byl bez elektřiny, Kyjev ji vypnul

Východoukrajinský Luhansk, ovládaný proruskými radikály, se v noci na úterý nakrátko celý ocitl bez dodávky elektřiny. Oznámila to místní povstalecká agentura LuhanskInformCentr (LIC). O půlnoci se téměř půlmilionové město ponořilo do tmy v důsledku zásahu ukrajinských energetiků, kteří se rozhodli dodávku vypnout kvůli nesplaceným dluhům.

Ukrajinští vojáci na obrněném transprotéru u Luhansku. Archivní foto Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters
Luhansk byl bez elektřiny, Kyjev ji vypnul

Město Luhansk, správní středisko samozvané luhanské „lidové republiky", zásobuje proudem elektrárna stojící těsně za hranicí příměří, tedy na území ovládaném ukrajinskou armádou. Podle kyjevského ministerstva energetiky povstalci za dodávku energie neplatí, dluh údajně roste už dva měsíce. Obdobné problémy jsou podle ukrajinských médií i s dodávkou vody.

Podle serveru Gazeta vznikla vypnutím dodávek v Donbasu krizová situace, která v případě dlouhodobějších výpadků může přerůst v nové bojové střety. Správní orgány separatistů se podle agentury LIC snažily co nejrychleji situaci zvládnout, pravděpodobně zajištěním dodávek elektrické energie z Ruska. Zhruba po hodině už většina Luhansku proud měla.

Luhanská elektrárna má pro region klíčový význam a boje se jí zatím nedotkly. Podle ukrajinských médií si obě bojující strany dosud uvědomovaly strategický význam objektu pro celou oblast.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků