Hlavní obsah
 

Lídři v Berlíně dohodli „cestovní mapu” k míru na Ukrajině

Nejvyšší představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska se ve středu večer na berlínském jednání o východní Ukrajině dohodli na vytvoření takzvané cestovní mapy, která by měla vést k míru. Po schůzce to podle agentury Reuters uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko.

 
Lídři v Berlíně dohodli „cestovní mapu” k míru na Ukrajině

Ujednání následně potvrdil i ruský prezident Vladimir Putin. Ministři zahraničí by cestovní mapu měli podle Porošenka vypracovat v listopadu.

Porošenko po téměř pětihodinovém jednání podle agentury DPA dále řekl, že se Rusko a Ukrajina shodly na přítomnosti ozbrojené policejní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v oblasti bojů na Donbasu. Putin na následné tiskové konferenci hovořil o shodě na rozšíření mise pozorovatelů OBSE.

Německá kancléřka Angela Merkelová považuje dohodu o cestovní mapě pro mír za pokrok. Za nezbytné považuje zajištění humanitární pomoci trpícímu obyvatelstvu východní Ukrajiny.

Část vojáků se má stáhnout

Porošenko také souhlasil se začátkem stahování vojáků ze čtyř nových oblastí na východě Ukrajiny. S oddělením bojujících stran na třech místech fronty počítala už dílčí dohoda ze září. Přestože přesun znepřátelených jednotek měl být hotov do tří dnů, nárazníková zóna byla zatím vytvořena jen na dvou místech.

V Berlíně se Putin, Merkelová, Porošenko a také francouzský prezident François Hollande sešli, aby jednali o dění na Donbasu. Po odchodu Porošenka schůzka pokračovala, tématem ale byla Sýrie.

Merkelová ani další představitelé čtveřice evropských zemí od setkání žádné velké změny původně neočekávali.

Konflikt na východní Ukrajině si za více než dva roky vyžádal přes 9600 obětí a na 22 000 zraněných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků