Hlavní obsah

Lidé z postižené maďarské obce se vracejí domů, pokud mají kam

Z evakuovaných 715 obyvatel maďarské obce Kolontár se jich v pátek vrací do svých domovů asi 80 procent. Někteří už nemají kam se vrátit, protože červený kal jejich domy zcela zničil, a další se odmítli vrátit do obce, která je podle nich nadále ohrožována praskající stěnou nedaleké odkalovací nádrže hliníkárny.

Lidé z postižené maďarské obce se vracejí domů, pokud mají kam

Starosta obce Károly Tili uklidňoval obyvatele, že nově postavená hráz jejich domovy ochrání.

Téměř 40 domů je zcela zničených. Třináct rodin se už rozhodlo, že chce začít život na jiném místě. Vláda jim zabezpečila volné státní byty. Soukromá stavební firma nabídla, že postaví nové domy na bezpečnějším, vyvýšeném místě v obci.

Maďarská televize informovala o rodině, která dostala od státu dům na samotě ve vzdálenosti 300 kilometrů od Kolontáru. „Rodina se vrátí do domu v Kolontáru jen dočasně, aby si vzala některé použitelné věci. Následně odjíždí začít nový život jinde,“ uvedla stanice.

Dobrovolníci odklízejí toxické nánosy v obci Kolontár.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Není zatím jasné, kam budou místní děti docházet do školy a do školky. Obě budovy byly totiž poškozeny do té míry, že nejsou bezpečné. Obyvatelé Kolontáru si stěžují také na to, že do práce ve městě Ajka budou muset dojíždět po třicetikilometrové objížďce. Silnice mezi Kolontárem a Ajkou je totiž uzavřena.

Počítali s menším množstvím kalu

Maďarská média v pátek informovala o tom, že vedení společnosti Mal, která hliníkárnu ve městě Ajka provozuje, počítala v případě havárie odkalovací nádrže s uvolněním maximálně 400 kubíků červeného kalu. Vedení podniku rovněž špatně vypočítalo směr, kterým měl kal z nádrže unikat.

Při havárii, která se stala 4. října, se však dostalo z nádrže dvojnásobné množství kalu, který zaplavil několik okolních obcí, usmrtil devět lidí a 120 zranil.

Zničený most v Kolontáru

Foto: Laszlo Balogh , Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků