Hlavní obsah
Trosky polského tupolevu ve Smolensku Foto: Sergej Karpuchin, Reuters

Letadlo u Smolensku vybuchlo už za letu, tvrdí polská komise. Rusko nesouhlasí

Polská komise zabývající se vyšetřováním letecké nehody, při které v dubnu 2010 u ruského Smolenska zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyňského, oznámila, že příčinou katastrofy je „několikanásobný výbuch uvnitř levého křídla prezidentského Tu-154“.

Trosky polského tupolevu ve Smolensku Foto: Sergej Karpuchin, Reuters
Letadlo u Smolensku vybuchlo už za letu, tvrdí polská komise. Rusko nesouhlasí

Místopředseda komise Kazimierz Nowaczyk prohlásil, že výbuch nastal už za letu a že existovalo několik zdrojů exploze, což „bylo zjištěno na základě simulace trojrozměrného modelu“. Vyšetřovací komise, kterou vládní Právo a spravedlnost (PiS) povolalo v únoru 2016, tedy krátce po nástupu k moci, již několikrát představila tezi, podle níž za výbuchem stojí ruské tajné služby.

Ruští vyšetřovatelé již v roce 2011 tvrdili, že hlavní příčinou pádu polského prezidentského letadla bylo rozhodnutí jeho posádky odmítnout navzdory mimořádně špatné viditelnosti přistání na jiném letišti. Polští piloti i další členové posádky přitom byli pod tlakem nadřízených, kteří navzdory rizikům požadovali přistání jedině ve Smolensku.

Rusko: „Žádné známky výbuchu“

Ruský vyšetřovací výbor v reakci na nové polské tvrzení oznámil, že „žádné známky výbuchu na Tu-154 neexistují“, upozornil portál Onet.pl. Ruská strana také zopakovala, že tvar trosek ani jejich další charakteristiky verzi o výbuchu v trupu nepotvrzují. Neprokazují ani to, že by se letadlo začalo rozpadat ještě před nárazem na zem.

Ruský senátor Franc Klincevič mezitím polské úřady vyzval, aby zjistily, „kdo instaloval bomby do letadla“. Podle něj polská vládní komise tvrzením, že na palubě nastaly nejméně tři výbuchy ještě před zřícením letounu, „splnila politickou objednávku zaměřenou na zhoršení rusko-polských vztahů“.

„Když už je tato verze v Polsku jediná, pak očekáváme, že příslušné služby této země světu sdělí, kdo a za jakým účelem instaloval v Polsku bomby do prezidentova letounu,“ řekl podle agentury RIA Novosti.

Polský exministr obrany Antoni Macierewicz, jenž se vzápětí po středečním sesazení z čela resortu stal šéfem polské komise vyšetřující smolenskou katastrofu, v minulosti mnohokrát veřejně obvinil ruskou stranu, že na letadlo polského prezidenta spáchala atentát.

„Bez přesvědčivých důkazů by to neměl dělat, protože tím vědomě kazí vztahy Polska s Ruskem,“ řekl na jeho adresu Kornel Morawiecki (76), otec současného polského premiéra a donedávna poslanec Sejmu za hnutí Kukiz15, který je nyní nezávislým zákonodárcem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků