Hlavní obsah
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: Stringer Beijing, Reuters

Lavrov: Protiraketová obrana by ohrozila odzbrojovací dohody

Případné rozhodnutí vybudovat americký protiraketový štít v Česku a v Polsku by ohrozilo dohodu o snížení strategických jaderných arzenálů Ruska a USA. Prohlásil to v úterý šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: Stringer Beijing, Reuters
Lavrov: Protiraketová obrana by ohrozila odzbrojovací dohody

Na zmenšení počtu jaderných hlavic a jejich nosičů se v pondělí v Kremlu předběžně dohodli prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama. [celá zpráva]

Tato úmluva má otevřít cestu k uzavření nové odzbrojovací dohody do konce letošního roku.

"Je jasné, že protiraketová obrana je strategický systém. Pokud se naši partneři rozhodnou vytvořit americkou protiraketovou obranu v globálním rozsahu, nepochybně to povede k velkému otazníku nad perspektivami dalšího snižování strategických útočných zbraní," řekl ministr zahraničí Lavrov, který ve zpravodajské televizi Vesti komentoval pondělní předběžnou dohodu prezidentů obou zemí.

"To (Američané) jasně chápou a na rozdíl od Bushovy administrativy nechtějí trvat na jednostranně přijatém rozhodnutí o vytvoření základen v Česku a Polsku, chtějí tento projekt podrobit analýze a toto vyhodnocení završit během dvou tří měsíců," dodal Lavrov.

Obama v Moskvě přesvědčoval, že protiraketový štít není zaměřen proti Rusku, ale proti hrozbám ze Severní Koreje a Íránu. Pobízel také Rusko ke spolupráci argumentem, že pokud tyto hrozby pominou, nebude zapotřebí ani budovat protiraketovou obranu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků